Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook

Smokvica

Proslulé víno “Pošip”

V této malé obci žije o něco více než 1000 obyvatel, a přijíždí se k ní po ostrovní silnici (od města Korčuly je vzdálena 29 kilometrů). Osada se rozkládá na jižním svahu kopce u velkých rozlehlých polí vinohradů, kde se pěstuje vinná réva “Pošip”. Zde je moderní vinařství pro výrobu a plnění stejnojmenného proslulého vína.

Velký novorománský kostel Očištění Panny Marie byl vybudován v roce 1920 podle plánů O. Ivekoviće na místě staršího kostela. U něj je barokní lóže obklopená ze všech stran sloupy. V místě bylo několik šlechtických letních sídel, a nedaleko je také několik skromných raně středověkých kostelíků. V místě působí kulturně-umělecký spolek Ante Cefera, který se věnuje hudbě a místnímu folklóru Kumpaniji.

Po vedlejší silnici směrem k jihu se přijíždí ke dvěma zátokám porostlým borovicemi, ve větší z nich Brni je hotel, řada nově vybudovaných malých penzionů a domů pro dovolenou, a v sousední Istrugi je léčivé bahno pro léčení revmatických obtíží.

Silnice pokračuje podél jižního pobřeží směrem na západ a vede přes turistický apartmánový komplex Prišćapac s krásnými plážemi, pak podél zátok Prižba a Gršćica, kde se kromě hotelů v borovém lese nacházejí četné rodinné penziony a domy. Odtud silnice vede směrem k severu a vnitrozemí ostrova do velkého města Blata.