Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook

Pupnatska Luka

Pupnat. Víno, rakija, olej, ovoce, med, klobásy a pršut

Malebná vnitrozemská obec ve východní části ostrova Korčula, 11 km západně od města Korčula, leží při hlavní ostrovní silnici. Pupnat má téměř 500 obyvatel.

Okolí Pupnatu je velmi úrodné, pěstuje se vinná réva, ovoce, zelenina, olivovníky. Turisté z Korčuly sem jezdí s oblibou nakupovat místní zemědělské výrobky: víno, rakiji, olej, ovoce, med, klobásy, pršut

Přístavem Pupnatu je vesnička Kneža (podrobněji viz Račišće) na severním pobřeží ostrova dosažitelná pěšky (3,5 km) nebo autem z odbočky před městem Korčulou a dále lokální komunikací podél severního pobřeží ostrova. V poslední době zde vyrostly domky a vily s apartmány pro cestovní ruch. Jsou zde možnosti pěkného koupání na oblázkových plážích a provozování vodních sportů.

Směrem k jižnímu pobřeží vede stará úzká silnice, která pak pokračuje vlastně souběžně s novější komunikací ve vnitrozemí a traverzuje svahy nad pobřežím a na hlavní komunikaci se napojuje v obci Čara. Poskytuje krásné výhledy na ostrov Lastovo a na četné malé i větší romantické zátoky s pěknými odlehlými plážemi. Úzká zatáčkovitá silnice je plná děr a výmolů, ale lze ji absolvovat s opatrností i bez terénního auta.

Pupnatska luka s krásnou pláží

K některým zátokám vedou krkolomné prašné cesty nebo jen pěší cesty, jiné jsou přístupné jen od moře, tedy čluny. K nejpěknějším patří patří někdejší přístav Pupnatu, Pupnatska luka s krásnou pláží.

Pláže na jižním pobřeží (zátoky Bačva, Pupnatska Luka, Smokva, Ripna) patří k nejkrásnějším na ostrově. Vedou k nim z Pupnatu pěší cesty (Bačva, Smokva), k některým je možno dostat se po lokálních silničkách autem (Pupnatska Luka). Ke koupání je příhodná i částečně písečná zátoka Kneža na severním pobřeží ostrova.