Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook

Lumbarda

Mimořádně pěkné písečné pláže

Zemědělská a rybářská obec (1 100 obyv.), středisko kameníků a sochařů, 6 km jihovýchodně od města Korčuly. Lumbarda leží mezi zátokami Bili žal na východě a Prvi žal na západě; na západní straně se ve svahu nad mořem rozkládá stará část obce.

V okolí se na červených píscích Lumbardského polje pěstuje vinná réva, odsud pochází výborné bílé víno Grk.

V posledních 40 letech se Lumbarda stala klidným, příjemným letoviskem. V jejím okolí jsou mimořádně pěkné písečné pláže s povlovným vstupem do moře, vhodné především pro rodiny s dětmi, například jihovýchodně mělká písečná zátoka Pržine (též Pržina).

Lumbarda má starou kamenickou tradici, je rodištěm několika významných chorvatských moderních sochařů. V Lumbardě pracuje na svém hospodářství a tvoří známý naivistický sochař Ivan Jurjević-Knez.

Lumbarda má krásné koupání na písečných plážích (jemný písek) zátoky Pržine s povlovným vstupem do moře, nebo na blízkých malých plážích či ostrůvcích.

Pro všechny vodní sporty má Lumarda výborné podmínky (jachting, windsurfing, podmořský rybolov, potápění). Marina.

Oblíbenou lidovou veselicí je “trganja naranči” při sklizni pomerančů, doprovázená písněmi, tanci a starými obyčeji. Lumbarda je známa jako obec s živou lidovou tradicí. Dne 16.8. se koná velká lidová slavnost ke cti sv. Rocha (Sveti Rok). Různé zábavní programy se organizují po celý rok.