Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook

Čara

Nejlepší olivový olej, značková vína

Vnitrozemská obec ve střední části ostrova Korčula, 31 km západně od města Korčuly, 800 obyv. Patří k nejstarším sídlům na ostrově. Je rozložena při hlavní korčulské silnici, procházející celým ostrovem, uprostřed velmi úrodného Čarského polje (Čarsko polje).

Odtud pochází proslulé bílé víno pošip, patřící mezi první chráněná značková vína v Chorvatsku. Neméně ceněný je i zdejší olivový olej. Rekreanti z bližších i vzdálenějších pobytových míst sem často přijíždějí nakoupit tyto zdejší výrobky.

Nedaleká Zavalatica ve stejnojmenné zátoce na jižním pobřeží Korčuly byla původně jen přístavem Čary pro vývoz zdejšího vína, dnes je živým malým letoviskem s četnými ubytovacími možnostmi v soukromí (2,5 km). Malebná je sousední menší zátoka Žitna s malou oblázkovou pláží.

Na Čarském polji stojí významný mariánský poutní kostel Sveta Marija u Polju, původně ze 14. stol., ale pozdějí několikrát přestavovaný. Jeho chloubou je sedm oltářních alabastrových reliéfů ze 14.-15. stol., pocházejících z Anglie. Kostel je po většinu roku uzavřen, otevírá se jen na velké svátky, mj. na svátek patrona Čary, sv. Jakuba (25.7.) a na svátek Narození Panny Marie (8.9.). V tyto dny se tu také předvádí stará tradiční rytířská hra Kumpanija (podrobnosti u popisu města Blato).

Přímo v obci Čara je farní kostel sv. Petra (Sv. Petar), který prošel od gotiky několika přestavbami. Vyniká originálem od L. Bassana.