Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook

Vela Luka

Největší město s přístavem na ostrově Korčula se 4 500 obyvateli. Nachází se 48 km západně od města Korčula. Město je situováno na konci 7 km dlouhého a poměrně širokého zálivu stejného jména, na západním pobřeží Korčuly. Vela Luka je navštěvována jako letovisko i jako léčebné lázně.

V posledních 30 letech vyrostla v průmyslové středisko ostrova (loděnice, zpracování ryb a oliv, vinařský závod, lihovar, výroba těstovin). V okolí se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce. Kolem města Vela Luka byly v minulosti vysázeny ve velkém množství olivovníky, zdejší olivový olej patří mezi nejlepší na světě a produkce oleje z Vela Luky je na prvním místě z celého Chorvatska.

Vela Luka se rozkládá pod svahy vrchu Spilinski rat s výškou 150 m a je okolními pahorky chráněna před chladnými větry, což přispívá i k bohatství vegetace. Počet slunných dní v roce převyšuje 300 dní.

Vela Luka má trajektový přístav, v němž zastavují trajekty, katamarány a lodě ze Splitu, které dále pokračují na ostrov Lastovo.

Z Vela Luky vychází silnice, spojující všechna větší místa ve vnitrozemí ostrova, vedlejší cesty vedou do ostatních pobřežních obcí a osad.

Vela Luka je vyhledávána také jako léčebné lázně Kalos. Léčí se zde především choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí a ženské nemoci, provádí se rehabilitace nejrůznějšího zaměření. V zátoce Kale na konci přístavu vyvěrají léčivé prameny.