Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Zásoby ropy v Jaderském moři

Vláda nabízí investorům celkem 29 bloků. Těžit by mohli už v roce 2019. Zájem o tendr má dvacet podniků, včetně Shellu, Chevronu či Rosněfti.

Ekonomika Chorvatska je už pátým rokem v hospodářské recesi, a místní vláda se tak snaží hledat nové způsoby, jak v budoucnu plnit státní pokladnu, a navíc diverzifikovat své energetické zdroje. I proto se chystá prozkoumat možné zásoby ropy a zemního plynu v Jaderském moři.

Poslední záznamy ukázaly, že své naděje do ložisek “černého zlata” na Jadranu vkládat skutečně může. Ministerstvo hospodářství teď proto vypsalo soutěž na prodej koncesí na dodatečný výzkum i možnou těžbu v moři. Firmy by v moři přitom mohly začít těžit již v roce 2019.

Zájem o účast v tendru dosud projevila dvacítka podniků, uvádí chorvatský deník Večernji list. Mezi nimi je například americká společnost ExxonMobile, britsko-nizozemský koncern Shell nebo chorvatská společnost INA, kterou kontroluje maďarský MOL.

Norská firma Spectrum dokončila seizmický průzkum chorvatské části Jaderského moře koncem ledna. Ministr hospodářství Ivan Vrdoljak nijak nezastíral optimismus a uvedl, že v moři leží nadějná ložiska. “Na základě dat, která jsme v těchto počátečních fázích projektu získali, můžeme konstatovat, že zde existuje významný potenciál pro nalezení neobjevených zásob ropy a zemního plynu podél chorvatské části Jaderského moře,” prohlásil Vrdoljak. Více info ZDE