Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Za kontakty i za obchody vyrazte v Chorvatsku do kavárny

Hodláte podnikat v Chorvatsku? Tak slovo “kafić”, tedy v překladu kavárna, bude jedním z prvních, které od svých obchodních partnerů uslyšíte.

Chorvaté do nich nechodí pouze za přátelským popovídáním, ale i za obchody a navazováním kontaktů.Kavárenská kultura je v zemi značně rozšířena, a to od Záhřebu po Dubrovník. Například hlavní město se pyšní proslulou ulicí Tkalčićeva, která je pro místní pojem.

Ve Splitu a přímořských městech, jako je třeba Split nebo Trogir, dávají Chorvaté přednost rivě, tedy promenádě s palmami. Kavárny bývají obvykle plné zákazníků od rána do večera a během letních měsíců je těžké sehnat volný stůl. Ke kavárenskému posazení ale na Balkáně nutně patří i cigarety. Chorvaté jsou národem kuřáků a zapalují si téměř kdykoliv a kdekoliv.

Posezení v “kafiči” může sloužit jako “proklepnutí” obchodního partnera a slibuje spíše neformální rozhovor nejen o práci, ale i o osobnějších záležitostech. I proto se mohou jednání někdy protáhnout. Na Balkáně se lidé také zřídkakdy drží dohodnuté agendy. Na čas se tedy v Chorvatsku, a potažmo i v okolních zemích, často nehledí. Vše se řeší “polako”, tedy pomalu.

Pokud chcete udělat dobrý dojem, neskákejte do obchodních rozhovorů “po hlavě”, Chorvaté totiž dávají na začátku přednost spíše lehké konverzaci například o koníčcích a hlavně pak o rodině. Rodina je u nich na prvním místě. A proto je vždy lepší odlehčit jednání několika drobnými dotazy například na děti nebo právě na volný čas.

Chorvaté vnímají rodinu v širším slova smyslu a zejména v menších městech či na venkově bydlí často v několikageneračních domech. Na rozdíl od Česka proto v Chorvatsku nejsou ani příliš rozšířeny domovy důchodců, protože Chorvaté se raději o své příbuzné postarají doma. I víkendy lidé z Balkánu tráví většinou se svojí rodinou a jen málokdy si nechají narušit svůj volný čas obchodními záležitostmi. Více info