Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Výstava kufrů v chorvatské Opatiji

Výstavu, která dokumentuje vývoj turismu na Jadranu, nabízí výstava v Muzeu turismu v Opatiji. Návštěvník má možnost nahlédnout do kufrů od časů, kdy turistika na Jadranu před 150 lety začínala jako elitní zábava, až do dneška.

Ředitelka Muzea turismu v Opatiji Katarina Mažuranová Jurešičová provází k výstavě s názvem Plný kufr všeho poznamenává, že ze začátku, koncem 19. století, byly kufry symbolem společenského postavení.

Obsah kufrů byl podle ředitelky rozličný. Každá pravá dáma v něm měla šicí stroj, mini singerku, malou žehličku, potřeby pro úpravu frizúry či manikúru. Pánové zase potřeby na holení. A kromě velkých kufrů se vozilo také několik menších – to na klobouky.

„Někdy schovávali do tajných skrýší i opium, což však nemáme dokázáno přímo. Pravděpodobně jej používali proti stresu a únavě, která byla spojena s cestováním,“ dodává Katarina.

To prý bylo za časů turismu léčebného charakteru, tehdy se jezdilo k moři v zimě a v létě zase do hor. Opatija byla světáckým střediskem, s koncerty a tanečními zábavami. Ovšem pro bohaté, kteří si sem z Vídně či Pešti přivezli i služebnictvo.

„Druhým ucelenějším obdobím jsou roky mezi dvěma světovými válkami, kdy turismus nabírá směr k masovějšímu charakteru, když se už zavádí pojem roční dovolené, a když se v létě chodí k moři a v zimě do hor,“ upozorňuje Katarina. Více info ZDE