Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Vyšší poplatky za dopravu

Řada Čechůo svou dovolenou “oseká” na týden a jako dopravní prostředek upřednostní automobil. I cesta po vlastní ose ovšem vyjde oproti loňsku dráž. Některé státy totiž zvýšily poplatky za jízdu po dálnici, další pak zpřísnily pokuty.

Nejvíc Čechů vyrazí v létě do tradičně oblíbeného Chorvatska, Itálie nebo na sousední Slovensko.

Letos vyrazí na dovolenou do zahraničí vlastním autem více než dva miliony Čechů, kteří musejí počítat s vyššími cenami v mnoha oblastech. Třeba v Rakousku dálniční známky oproti loňsku podražily – na deset dní je to ale stále jen zhruba 216 korun. Mnohem dražší dálniční známky má tradiční tranzitní země na cestě do Chorvatska Slovinsko. Za krátký úsek po dálnici, který je třeba projet, se platí poměrně dost. Určitou alternativou při cestě do Chorvatska zůstává cesta přes Slovensko a Maďarsko.

Tato volba se vyplatí hlavně Moravanům. Potřeba je zároveň slovenská a maďarská dálniční známka. Tradiční trasa přes Maribor a Graz vyjde jen na poplatcích v Rakousku a Slovinsku na tisíc korun. Řešením je proto projet Slovinsko podél dálnice. “Znamená to si cestu dokonce zkrátit asi o pět kilometrů a na čas to vyjde tak na hodinu,” podotkl zástupce šéfredaktora Svět motorů David Šprincl. V Chorvatsku jsou poplatky nastaveny podle projetého úseku dálnice. Cena se pohybuje zhruba na 150 korunách za 100 kilometrů.

Před rokem se ceny benzinu na českých pumpách průměrně šplhaly nad 38 korun, letos jsou o tři koruny níž. Plnou nádrž se proto vyplatí vzít už v Česku. “Jinak tankovat mimo dálnice a v tuto chvíli mimo Rakousko. V Chorvatsku to není tak hrozné,” zmínil Šprincl.

Pozor na pokuty 

Draze vyjdou řidiče jejich přestupky. Chorvatsko navíc změnilo zákony a některé jsou teď hodnocené jako trestný čin. “Například za padesátikilometrovou rychlost navíc v obci, kde je třeba povoleno jet padesát, nám může hrozit i tříleté vězení,” upozornil mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Pokuty oproti loňsku zvyšovala i Černá Hora nebo Rumunsko. Třeba ve Francii začínají finanční sankce za překročení rychlosti o dvacet kilometrů v hodině na 135 eurech. V Itálii to může přijít dokonce na 170 eur, tedy skoro 4,5 tisíce korun.

Více zajímavých informací můžete přečíst ZDE