Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Vstup Chorvatska do Evropské unie

Vstup Chorvatska do Evropské unie, který je plánován na 1. července, bude prvním rozšířením od vypuknutí finanční krize. Současná hospodářská situace však nesmí zastínit nutnost existence právního státu, na jehož význam jsme od minulého kola rozšíření poněkud pozapomněli.

Evropské lídry zaměstnává krize eurozóny a její hospodářské problémy, nicméně rozšiřování Unie postupuje podle plánu. Letos 1. července se tak Chorvatsko stane jejím osmadvacátým členem. Historický úkol, který představuje rozšiřování Unie uvnitř Evropy i za její současné hranice, však není s to zastřít všudypřítomnou skepsi ači vyčerpanost evropské integrace.

Předchozí kolo rozšíření, které proběhlo na začátku roku 2007, totiž ukázalo, že nově vstupující státy nebyly na členství úplně připraveny.

Je pravda, že EU se z tohoto neúspěchu poučila, a v případě Chorvatska postupovala jinak. Přístupová jednání se týkala mnohem většího počtu kapitol. Brusel navíc vytvořil „specifický mechanismus zesíleného dohledu“, který má Komisi umožnit, aby zhodnotila, zda jsou závazky přijaté během přístupových jednání skutečně dodržovány.

Podle zprávy zveřejněné 26. března, je Chorvatsko na vstup do EU připraveno. Hlavy států a vlád EU mu daly zelenou už vice než před rokem a přístupová smlouva prochází v současné době ratifikačním procesem. Své ano již řeklo devatenáct ze sedmadvaceti členských zemí EU.

Zpráva nicméně upozorňuje, že v otázkách fungování soudů má země ještě co dohánět. Více informací ZDE