Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Trajekt “Liburnija” bude i letos zajišťovat spojení Kvarneru a Dalmácie

Trajekt “Liburnija” společnosti Jadrolinija bude i letos zajišťovat spojení Kvarneru a Dalmácie rychlou pobřežní trajektovou linkou z Rijeky do Dubrovníku, která má více než staletou tradici.

Význam linky postupně klesal, zejména v 60. letech minulého díky vybudování důležité pobřežní komunikace – Jadranské magistrály a potom před pár lety po dokončení dálnice A1 do Splitu. Počet cestujících se stále snižoval, protože přeprava trajektem byla v porovnání s automobilovou dopravou výrazně dražší a pomalejší (plavba trvá 20 hodin). Ubývalo jednotlivých zastávek (např. v Zadaru či Rábu) a nedávno se celoroční provoz změnil pouze na sezónní.

V loňském roce přepravila jen 41 100 cestujících a 6 800 vozidel. K tomu se ještě připojily finanční problémy, neboť podle nových předpisů po vstupu Chorvatska do EU stát může subvencovat jen lodní linky spojující pevninu s ostrovy nebo ostrovy navzájem, nikoli však dvě pevninské destinace mezi sebou. Když už to vypadalo, že linka bude pro letošní sezónu zrušena, bylo na poslední chvíli dohodnuto, že se na financování linky budou podílet župy a jednotlivá města.

Rychlá pobřežní trajektová linka Rijeka – Split – Stari Grad (Hvar) – Korčula (Korčula) – Dubrovník bude v provozu od 30. května do 28. září, a to vždy dvakrát týdně v obou směrech. Finanční těžkosti se promítly i do vyšších cen za přepravu: např. cena lodního lístku na turistické palubě (desk) stoupla na relaci Rijeka – Split ze 164 na 200 kun, na relaci Rijeka – Dubrovník ze 228 na 350 kun. Další novinkou je, že trajekt nebude zastavovat v přístavu Sobra na ostrově Mljetu. Více info