Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Tipy na zastávky při cestě do Chorvatska

První trasa, z níž vybíráme, vede z Brna přes Vídeň a Graz do chorvatského Zadaru. Kdybyste ji jeli na jeden zátah, zabere vám zhruba osm hodin, při kterých najedete 776 kilometrů.

Druhé největší rakouské město Graz (zastarale též Štýrský Hradec) je turisticky opomíjené, ovšem neprávem. Jeho velmi pěkné historické centrum je zapsané na seznamu světových památek UNESCO, všechny hlavní zajímavosti jsou přitom soustředěny na malé ploše a obsáhnete je pěšky.

Na úvod můžete vyjet pozemní lanovkou na vrch Schlossberg se známou hodinovou věží (Uhrturm) – přehlédnete odtud celé město. Pak sejděte k dómu a nezapomeňte se stavit v nádherném, vedle stojícím mauzoleu.

Cesta k řece Mur vede labyrintem průchodů přes hlavní náměstí (Hauptplatz), ještě před tím ale aspoň nahlédněte do tzv. Zemského domu (Landhaus). Vzdušné arkády na nádherném renesančním nádvoří mají nepřehlédnutelně jižanský „šmak“, vždyť v Grazu působili v 16. a 17. století mnozí italští architekti.

Promenádu podél řeky můžete zakončit v kavárně na umělém ostrově Murinsel, který se mírně pohupuje a v noci žhne do dálky modrozelenými tóny. A pokud byste ještě neměli dost, na západním předměstí lze navštívit barokní zámek Eggenberg, rovněž zapsaný na seznamu památek UNESCO.

Stísněné údolí na jihovýchodním okraji vídeňské aglomerace, jen pár kilometrů od dálnice A2 u obce Hinterbrühl, skrývá atrakci, kterou byste tu možná nečekali: největší podzemní jezero kontinentu (6200 m2) v bývalém sádrovcovém dole. Místo se případně nazývá Seegrotte, tedy Jezerní jeskyně, a vzniklo v roce 1912 zaplavením spodního patra jeskyně při odstřelu skály – těžba pak musela být ukončena.

Seegrotte je otevřená veřejnosti a hlavní atrakcí je samozřejmě plavba po jezeře. Místo má ale i svoji temnější historii, za druhé světové války se tu totiž vyráběly součástky pro německý válečný průmysl, a to za pomoci otrocké práce vězňů z koncentračního tábora v Mauthausenu.

Nejznámější chorvatský národní park leží při staré hlavní silnici č. 1 zhruba na půl cesty mezi Karlovacem a Zadarem. Krasová jezera spojená říčkami a vodopády, to vše utopené v bujné zeleni, vytvářejí scenérii, kterou nelze zaměnit s ničím jiným: ne nadarmo si „Plitvička“ zahrála v řadě filmů, třeba v pokladu na Stříbrném jezeře.

Na návštěvu Plitvických jezer si vyhraďte nejméně půlden – oblast je dosti rozsáhlá, budete tu chodit po stezkách i umělých chodníčcích, po jezeře Kozjak funguje i lodní plavba. Jen koupat se v jezerech už nesmí.

Za vstup do národního parku se platí nemalé vstupné – hřát u srdce vás může fakt, že podobnou sumu ušetříte za dálniční mýto použitím neplacené silnice. A nepočítejte s tím, že na Plitvických jezerech budete sami, ročně tam přijde na milion návštěvníků. Více info zde