Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Tanec Lindjo v dubrovnickém regionu

“Lindjo”, nejznámější a nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického regionu, se tančí v párech shromážděných kolem hudebníka hrajícího na doprovodný nástroj – “lijericu”.

“Lijerica” je třístrunný smyčcový nástroj, který pochází z východního Středomoří, z Řecka, a na přelomu 18. a 19. století se rozšířil na jižní Jadran, kde je v Dubrovníku, v kraji Konavle, na poloostrově Pelješac a na ostrovech Mljet a Lastovo stále živým hudebním nástrojem právě díky tanci “lindjo”. Místo “lijerice” se v minulosti někdy používaly dudy.

“Lindjo” se tančí v rychlém, ostrém tempu. Duší tance je jeho vůdce, kterému zde říkají “kolovodja” nebo jen “vodja”, který v průběhu tance rozhoduje o změně tanečních figur, určuje páry, pronáší různé vtipné průpovídky, výkřiky a veršíky, převážně dvojsmyslného zaměření, povzbuzuje ty páry, které se předhánějí v improvizacích a odvážných figurách. Tančit mohou všichni – staří, mladí, děti.

Tanečníci jsou oblečeni v neobyčejně půvabné lidové kroje, patřící mezi nejkrásnější v rámci celého Chorvatska. Název lindjo je patrně lokálním označením hráče na “lijerici”. Je spojen i s přezdívkou kdysi neobyčejně populárního vůdce “lindja”, Nikoly Laly Lindja. Více info