Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Strastiplná cesta do Unie

Nizozemsko se stalo 22. členským státem Evropské unie, který schválil vstup Chorvatska do EU naplánovaný na 1. července letošního roku. Podle deníku NRC Handelsblad jde o správné rozhodnutí, i když laxní přístup sedmadvacítky k předchozímu vstupu Bulharska a Rumunska donutil Unii být k Záhřebu podstatně přísnější.

Dolní komora nizozemského parlamentu schválila 29. ledna drtivou většinou přístupovou smlouvu Chorvatska s Evropskou unií. Od pádu Berlínské zdi v roce 1989 má „stará“ Evropská unie, a tedy i Nizozemsko, vůči této balkánské zemí jistý dluh. Evropa má zároveň velký zájem na stabilitě v regionu, kde ještě před dvaceti lety zuřila válka. Vstup země do Unie je v tomto směru jednou z nejlepších záruk.

Přístupový proces má však pro Unii znovu hořkou příchuť. Že se EU poučí z předchozích zkušeností se vstupem Rumunska a Bulharska, se dalo čekat. Obě země do EU vstoupily v roce 2007, ačkoliv na členství nebyly připraveny. Jasná pravidla Unie pro vstup nových členů šla tehdy stranou politickým zájmům. Důsledkem je, že šest let po vstupu se Rumunsku a Bulharsku stále ještě nepodařilo vytvořit správně fungující právní stát a potýkají se s vysokou mírou korupce.

Vlak nejde zastavit

V Evropské unii proto několik nizozemských vlád po sobě apelovalo na striktní dodržování Kodaňských kritérií, která definují podmínky nutné pro přijetí nových členů Unie. V případě Chorvatska bylo jejich uplatňování proto mnohem tvrdší a kontrolní procedury přísnější.

Musíme však konstatovat, že Chorvatsku se pouhých šest měsíců před plánovaným datem vstupu 1. července 2013 stále ještě nepodařilo udělat si ve svých záležitostech pořádek. Loni v říjnu Evropská komise ve své pravidelné zprávě vyjmenovala deset oblastí, kde by země měla své úsilí zvýšit. Další zpráva Komise, která by měla být zveřejněna v březnu, přinese její konečný verdikt.

Před Nizozemskem schválila chorvatský vstup do EU už celá řada členských zemí. A jak už to v EU často bývá, cesta zpět neexistuje – vlak již nejde zastavit. Avšak právě tento vlak, který se dál s velikým hřmotem řítí kupředu, je jedním z hlavním důvodů ztráty důvěry, kterou Evropská unie trpí v očích svých občanů. Více info a dokumenty ke stažení

Překlad: Kristina Valendinová