Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Statistika přepravy na chorvatských trajektech

Podle statistiky chorvatské Agentury pro příbřežní linkovou námořní dopravu bylo v roce 2012 na trajektových, lodních a rychlých lodních linkách přepraveno celkem 11 157 009 cestujících a 2 764 073 vozidel.

V porovnání s předchozím rokem je počet přepravených cestujících téměř totožný (klesl jen o 0,1 procenta) a počet přepravených vozidel klesl o 1,2 procenta. Na trajektové linky připadá 9 141 478 přepravených cestujících.

Na chorvatském Jadranu je v provozu 26 lokálních trajektových linek mezi pevninou a ostrovy i ostrovy navzájem. Již několik let si drží pozici nejfrekventovanější lodní linky trajektová linka Zadar – Preko na ostrově Ugljanu. V loňském roce přepravila přes 1,6 milionu cestujících.

Trajektová linka Split – Supetar na ostrově Brači (1,5 milionu) a na třetím místě se co do počtu cestujících umístila trajektová linka Valbiska – Merag z ostrova Krku na Cres (764 tisíc). Následují linky Jablanac/Stinica – Mišnjak na ostrově Rábu (702 tisíc), Prizna – Žigljen na ostrov Pagu (673 tisíc) a Split – Stari Grad na ostrově Hvaru (601 tisíc). Kromě linky Jablanac/Stinica – Mišnjak (Rapska plovidba) provozuje uvedené linky společnost Jadrolinija.

Pokud porovnáme počet přepravených vozidel na jednotlivých trajektových linkách, první místo na chorvatském Jadranu znovu obsadila linka Valbiska – Merag z ostrova Krku na Cres (369 tisíc), za ní následuje linka Jablanac/Stinica – Mišnjak (340 tisíc) a třetí místo obsadila linka Split – Supetar (314 tisíc).

Katamarány převezly celkem 1,12 milionu cestujích, což znamená oproti předcházejícímu roku pokles o 4,6 procent. Prvenství patří lince Split – Hvar – Prigradica – Korčula (150 tisíc), kterou provozuje UTO Kapetan Luka, další místa pak obsadily linky Jadrolinije: Split – Hvar – Vela Luka na Korčule – Ubli na Lastovu (131 tisíc) a Zadar – Sali – Zaglav na ostrově Dugi otok (89 tisíc).

Klasické lodní linky si v loňském roce polepšily o 3,4 procenta. Pořadí v počtu přepravených cestujících bylo následující: Dubrovník – Koločep – Lopud – Šipan (215 tisíc), Vodice – Prvić – Zlarin – Šibenik (202 tisíc) a Orebić – Korčula (166 tisíc). První dvě provozuje Jadrolinija, třetí Mediteranska plovidba.

Podrobná statistika (v pdf): Agencija za obalni linijski pomorski promet

Více na  www.agencija-zolpp.hr