Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Sanatorium pro želvy v Malem Lošinju

Lošinjský Ústav pro výzkum a ochranu moře “Modrý svět” (Plavi svijet), známý svými programy na ochranu delfínů, spolupracuje na novém projektu “Síť na ochranu kytovců a mořských želv v Jadranu” (Network for the Conservation of Cetaceans and Sea Turtles in the Adriatic – NETCET), který financuje Evropská unie v rámci IPA Jadranského přeshraničního programu spolupráce.

Součástí této sítě je i Záchranné středisko pro mořské želvy (Oporavilište za morske kornjače), které bylo otevřeno v loňském roce na ostrově Lošinji jako výsledek spoluprace organizace “Modrý svět” a hotelového podniku Jadranka.

Dosud jediné zařízení podobného zaměření se nachází v Akváriu v Pule (podrobněji v článku: V pulském akváriu zachraňují poraněné želvy.

Na světě žije sedm druhů mořských želv, z toho tři ve Středozemním moři. V Jadranu jsou nejčastější karety obecné (kareta obecná (Caretta caretta, chorv. glavata želva). Právě vody severního Jadranu jsou velmi vhodné pro jejich přezimování.

Tato specializovaná nemocnice a sanatorium pro želvy se nachází v turistické zóně města Mali Lošinj, ve Sluneční zátoce (Sunčana uvala), mezi hotely Aurora a Vespera, v objektu hotelového podniku Jadranka. Již samo umístění želví nemocnice naznačuje, že objekt bude mimo jiné součástí turistické nabídky ostrova. Více info