Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Rady na cestu do Chorvatska

Chorvatsko je oblíbenou destinací českých turistů. Přestože se sem každé léto vrací, pokaždé ale musí projít celní kontrolou. Nyní dochází ke změnám.

1. července se Evropská unie rozroste o dalšího člena – Chorvatsko. Pro Čechy to znamená především jediné. Celní kontroly nahradí pouze hraniční a k moři budete moci vyrazit pouze s občankou.

Pokud však budete cestovat s dětmi mladšími 15 let, musí mít svůj vlastní dětský cestovní pas.

Odpadnou celní kontroly a cestování se zrychlí. Pokud nebudete obchodovat s jídlem, tak si s sebou můžete vzít, co chcete. Zbožívšak nesmí přesáhnout částku 300 eur (7798 Kč) pokud jedete autem, letecky a lodí až 430 eur (11 106 Kč).

Ceny potravin by se neměly zvyšovat. “Ceny potravin zůstanou v podstatě stejné. Dnes když je Chorvatsko plné super a hypermarketů, ceny jsou na stejné úrovni jako u nás. Je jasné, že ty jejich speciality jsou vždycky dražší. Je zajímavé, že víno bude v obchodech levnější, protože se musí přizpůsobit cenové relaci Evropské unie,” řekl pro Český rozhlas Jaroslav Medek z cestovní kanceláře Mediterán Travel.

Cestování se zrychlí také díky novému leteckému spoji Praha – Dubrovník. Tato část Chorvatka byla od roku 2009 vzdušnou cestou přímo z Česka nepřístupná, protože zkrachovala společnost Sky Europe.

Nyní lety obnoví SmartWings, a kromě Splitu se tak Čechům otevře cesta na samotný jih země. Letadla budou z Prahy odlétat jednou týdně od půlky června do konce prázdnin.

Od 1. července musíte zaplatit DPH a clo, pokud máte v Chorvatsku loď, abyste se dostali do Chorvatských vod. Pokud zde už kotvíte, tyto formality musíte vyřešit do konce května.