Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Pučišća. Ostrov Brač

Pučišća, Chorvatsko. Na ostrově Brač nestojí za návštěvu jen nejslavnější chorvatská pláž Zlatni rat. V malebné pobřežní obci Pučišća na severu ostrova naleznete mimo jiné i slavnou kamenickou školu, která před pár lety oslavila už sto let existence.

Pučišća je městečko a přístav na severním pobřeží ostrova Brače. Místo je známé kamenickou tradicí a kámen z blízkých kamenolomů byl zabudován do budovy Bílého domu ve Washingtonu.

Jméno Pučišća vzniklo z lat. puteus – studna, což označovalo prameny s poloslanou, brakickou vodou k napájení dobytka.

Hluboká zátoka, ve které se nacházejí Pučišća je rozeklaná na dvě menší: Pučiški dolac a Stipanska luka.

Velký kamenolom Veselje, který se nachází severovýchodně od Pučišća byl během celé historie Pučišća nejdůležitějším zdrojem příjmů města.

Známý sochař Andrija Aleši koupil roku 1455 kamenolom a z pučiškého kamene vytvořil svá nejvýznamnější díla. Kontinuitu kamenické tradice dnes zajišťuje výborně organizovaná Kamenická škola.

Na malebném hřbitově ve Stipanské luce byla probádán raně křesťanský kostel sv. Stjepana se křtitelnicí. Kostel se v pozdním XI. stol. dočkal značné přestavby, když vedle něj benediktini vybudovali klášter. Na hřbitově vedle kostela se nachází i hrob významného dalmatského sochaře, Vale Michielija.

V župním kostele (z roku 1576) se nachází dřevěný reliéf se znázorněným patronem města sv. Jerolimem, obraz sv. Roka (Tizianova učedníka Sante Perande), a v župním úřadě je uschována vyhlášená Povaljska listina.

V renesančním kostele Povznesení Panny Marie (z roku 1533) se nacházejí hroby známých bračských kameníků, Ciprijana Žuvetića, Radojkovića, Akvila a Bokanića. Nad Pučišći, na Bračuti, se nachází románsko -gotický kostelík sv. Jurja s krásným renesančním  kamenným reliéfem sv. Jurija.

Dnešní městečko s charakteristickými domy s kamennými střechami se rozvilo kolem tvrze Ciprijana Žuvetića a řady jiných obranných věží. V Pučišćima bylo ve středověku vybudováno dokonce 13 obranných věží. Proto byla Pučišća zvána i ‘Luka kula (Přístav věží)’, z nichž jsou nejcennější již zmíněná Žuvetićeva, Akvilina a tvrz rodiny Dešković. První soukromá škola na ostrově byla otevřena již roku 1516; první čítárna na Brači byla založena v Pučišćích roku 1868. Největší škody v historii Pučišća přetrpěla roku 1943, kdy město spálili italští vojáci.

V Pučišćích si můžete užívat koupání v křišťálově čistém moři v překrásné zátoce, v ekologickém jídle, známých bračských specialitách, bračském jehněčím mase, domácím víně a špičkovém olivovém oleji.

Pučišća jsou ideální místo pro dovolenou daleko od městské vřavy, místo pro užívání v překrásné přírodě a četných plážích v okolí.

Pokud jste milovník aktivního odpočinku, v Pučišćích a v bezprostřední blízkosti samého města jsou ideální podmínky pro cyklistiku, windsurfing, paragliding, lyžování na moři a potápění. Více fotografií ZDE