Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Poslední překážka vstupu Chorvatska do EU padla

Vlády Chorvatska a Slovinska se dlouhá léta přely o peníze ze zkrachovalé Ljubljanské banky. O úspory tehdy přišlo 130 tisíc Chorvatů. Nyní obě strany dospěly ke klíčové dohodě, bez ní by Chorvatsko nemohlo vstoupit do unie.

Otázka měla klíčový význam i v chorvatsko-slovinských vztazích. Slovinská vláda totiž v minulosti opakovaně pohrozila, že nebude ratifikovat přístupovou smlouvu EU s Chorvatskem, dokud nebude tento problém vyřešen. Nyní tak padla poslední překážka vstupu Záhřebu do unie. Chorvatsko se stane 28. členem EU 1. července.

Ljubljanska banka, patřila v době Jugoslávie mezi největší bankovní ústavy. Jako jedna z mála navíc nabízela lidem možnost otevřít si devizový účet. Na konci roku 1991 se banka z nezávislého Chorvatska stáhla a část jejích chorvatských klientů si účty převedla do dvou domácích bank, a sice do Zagrebačke banky a do Privredne banky Zagreb. Ty klientům později část uložených peněz vyplatily.

Zhruba 130 tisíc Chorvatů si ale účet u Ljubljanské banky ponechalo. Po jejím krachu v roce 1993 její majetek převzala nástupnická Nova ljubljanska banka, která peníze chorvatským střadatelům nevyplatila. Ti celkem přišli o 278 milionů eur. K této částce je ale třeba započítat úroky.

Chorvatská vláda pak dala dvěma zmíněným bankám zelenou, aby finance vyplacené svým střadatelům soudní cestou vymáhaly po Slovinsku.

“Dohodli jsme se se slovinskými kolegy, že konečně dotáhneme do konce záležitost spojenou s přístupem Chorvatska do unie. Dosáhli jsme dohody okolo textu memoranda,” citoval dnešní slova premiér Chorvatska Zoran Milanović.

Ohledně dohody chorvatská média již dříve uvedla, že výsledný kompromis bude mít takovou podobu, aby se jak Záhřeb, tak i Ljubljana mohly prohlásit za vítěze. Celý spor se přenese na půdu Banky pro mezinárodní platby v Basileji, která se bude zabývat otázkou nástupnictví Nové ljubljanské banky. Ta nově získá možnost otevřít své pobočky i v Chorvatsku.

Slovinsko na oplátku uspíší ratifikaci přístupové smlouvy s Chorvatskem.