Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Pohoří Biokovo

Češi na Chorvatsko nedají dopustit. Město Makarská a přilehlá prázdninová letoviska mají přitom z celého chorvatského pobřeží nejraději. Přírodní park Biokovo ročně navštíví desetitisíce Čechů.

Oblíbené jsou túry končící romantickým západem slunce. V parku se sice nedá kempovat, přístupný je ale 24 hodin denně. Makarská riviéra a pohoří Biokovo tvoří kontrast, který stojí za to vidět. Zatímco u moře je většinou azuro, v horách často prší.

Turisty láká na Biokovu i příjemné počasí. V horách totiž v létě nejsou taková vedra, jaká panují na pobřeží. Slunné horské stráně jsou navíc domovem pestré a bohaté květeny a spousty živočichů. Mezi nimi i zmije růžkaté, nejjedovatějšího z evropských hadů.

Svatý Jure

  • Po úzké silnici plné serpentin se dá vyjet z Makarské až k vysílači na vrcholu Svatý Jure, kde je i kaplička, zasvěcená stejnému svatému. Odsud je možné sledovat sousední Bosnu a při dobrém počasí dohlédnout až na italský poloostrov Gargano.

Červené a modré jezero

  • Prvořadou turistickou atrakcí a zároveň přírodním unikátem jsou dvě zdejší jezera – Červené a Modré. Červené je v hlubokém kráteru nějakých dvě stě metrů pod úrovní okolního terénu, je téměř nemožné se k němu dostat. Zato k Modrému jezeru vede pohodlná cesta ještě z doby Rakouska-Uherska a za deset minut jste přímo u vody. Modré jezero má modrou barvu jen při dostatku vody. Pokud jeho hladina klesne, je jezero zelené.

Pevnost Topana

  • Ještě pozoruhodnějším památníkem je pevnost Topana, postavená v letech 845 až 864. Byla sídlem zdejších zeměpánů, mocných a bohatých jako okolní kraj. Za turecké nadvlády pevnost důkladně zrekonstruovali a rozšířili, neboť měla vzhledem k blízkosti hranice značný vojenský význam.

Úrodný kraj Zagorje

  • Za horami je Záhoří, chorvatsky Zagorje. Je to úrodný a bohatý kraj, kde se pěstuje všechno, z čeho může být nějaký užitek, včetně tabáku a vína. Zvlášť proslulý je zdejší červený Vranac. Říká se, že Chorvatovi můžete pohanět manželku, ale bůh vás chraň, kdybyste pohaněli jeho víno.

Město Imotski

  • Střediskem Zagorje je město Imotski, v němž stojí socha jednoho z největších chorvatských básníků Augustina Ujeviče, který zde nějakou dobu žil. Augustin Ujevič nebyl jen básník, ale také překladatel, esejista, rebel a vlastenec. K jeho nepokojné povaze patří i to, že byl příslušníkem francouzské cizinecké legie.

Zahrada Kotišina

  • Turisty ohromí i botanická zahrada Kotišina. Založil ji františkánský mnich Jure Radič s úmyslem vytvořit na tomto místě Biokovo v malém. V zahradě je asi 300 druhů rostlin.

Více info, video