Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Ostrov Lastovo “Park prirode”

Ostrov v Jihodalmatském souostroví, 13 nám. mil od ostrova Korčula. Ostrov má rozlohu 41 km2. Žije na něm kolem 1200 obyvatel. Nejvyšším bodem je vrch Hum, vysoký 417 m. Mezi kopci se rozkládají krasová polje. Na západě je v těsném blízkosti ostrova ostrůvek Prežba, spojený s ním mostem.

Ostrov má většinou příkré břehy. Na jižním pobřeží je široký a hluboký záliv (dobré kotviště), na jehož konci je osada a zátoka Skrivena luka. Borový les na nedalekém mysu Struga (s majákem) je vhodný pro kempování. Na jihozápadě ostrova je záliv Velo jezero (též Velo lago) a na severu Malo jezero (Malo lago). Oba zálivy jsou dobře chráněny před větry.

V roce 2006 se stal ostrov Lastovo a Lastovské souostroví jedenáctou chráněnou krajinnou oblastí Chorvatska (podle chorvatského odborného názvosloví “park prirode”). V rámci chráněné krajinné oblasti je chráněno 44 ostrovů a ostrůvků o celkové ploše 195 km2, včetně hlavního ostrova, tj. Lastova, které samo zaujímá 41 km2. Součástí je i ostrov Sušac, který leží 13 námořních mil od Lastova západním směrem. Status chráněné oblasti zajišťuje zdejším ostrovům a ostrůvkům ochranu rostlinného a živočišného světa, dnes i v budoucnosti, a to jak na pevnině, tak v moři (tedy včetně vod kolem Lastovského souostroví).

Na ostrově Lastovo je sedm obcí, resp. osad. V současné době je největší obcí a správním střediskem celého ostrova vnitrozemská obec Lastovo (750 obyv.), po níž následuje trajektový přístav a letovisko Ubli(350 obyv.). Jako malá letoviska se rozvíjejí osady Zaklopatica na severním pobřeží a Skrivena luka na jižním pobřeží.

Obyvatelstvo se zabývá zemědělstvím, rybolovem a zpracováním ryb, lovem langust a korálů i mořských hub.

Po druhé světové válce byl ostrov vrácen Chorvatsku v rámci Jugoslávie. Ostrov Lastovo se do širšího povědomí českých i dalších zahraničních turistů dostal vlastně až po vyhlášení samostatného chorvatského státu, neboť za Titovy Jugoslávie nebyl z vojenských důvodů cizincům povolen vstup na ostrov po převážnou část trvání socialistického státu.

Návštěvníci Lastova oceňují i velmi příjemné podnebí ostrova. Patří sice k místům s největším počtem hodin slunečního svitu, hned za Hvarem, ale mimořádně příjemné větry maestral a levant zmírňují letní vedra. Je vyhledáván milovníky přírody, klidu, romantických úplně opuštěných krásných zátok daleko od obydlených míst

Výbornou pověst si získal zejména v posledních letech díky ohromnému rozvoji vodních sportů, pro něž má Lastovo podmínky opravdu mimořádné, ať již jde o windsurfing, jachting, potápění nebo sportovní rybolov. Stal se pojmem zejména pro své bohatství ryb.

Na Lastovu se díky izolovanosti dochovaly některé zvláštnosti nejen ve folklóru (krásné lidové kroje, starobylé zvyky a slavnosti), ale i v kulinářství. Ke všemu se tu pije skvělé zdejší víno maraština.

Na Lastovu lze podnikat výlety k některým ze čtyřiceti starých kostelíků. Některé jsou sice jen ve zříceninách, ale všechny jsou na zajímavém místě, většinou s pěknou vyhlídkou.

Možnost ubytování je v soukromí – v Lastovu, v Ubli, Skrivené Luce, Zaklopatici a Pasaduru. Jediným hotelovým zařízením je hotel Solitudo v osadě Pasadur na západě ostrova (severně od Ubli). V Ubli nově slouží zrekonstruovaný penzion v areálu bývalých kasáren. Ve Skrivené Luce se lze ubytovat v majáku (při vjezdu do zátoky Skrivena luka) a v jediném kempu na ostrově.

V létě se tu koná stále navštěvovanější hudební festival Lastovo – Ostrov hudby (Otok glazbe) – viz aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2012.

Spojení s pevninou obstarává trajektová linka: Split – Hvar na ostrově Hvar – Vela Luka na Korčule – Ubli. Po stejné trase jezdí i rychlá lodní linka. Nově byla zavedena sezónní rychlá lodní linka z Dubrovníka (viz aktualita: Ostrov Lastovo má lodní spojení s Dubrovníkem).

Zdroj:  www.chorvatsko.cz