Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Ostrov Lastovo – Jižní Dalmácie

Ostov Lastovo patří mezi Jihodalmátské ostrovy a leží 13 NM od ostrova Korčula, od kterého ho dělí Lastovský průliv (Lastovski kanal).

V období Titovy Jugoslávie nebyl z vojenských důvodů cizincům povolen vstup na ostrov, do povědomí zahraničních návštěvníků se tak tato destinace dostává až v poslední době.

Přírodní bohatství Lastova

V roce 2006 se stal ostrov Lastovo a Lastovské souostroví Přírodním parkem (statut Park prirode odpovídá české chráněné krajinné oblasti). Jeho součástí je 44 ostrovů včetně vzdáleného ostrova Sušac ležícího 13 NM na západ.

Ostrov Lastovo je poměrně hornatý, nejvyšší vrchol ostrva Hum leží 417 m n.m. Jeho břehy jsou příkré, na jižním pobřeží se však nachází hluboký záliv s osadou Skrivena Luka

Podnebí ostrova je velmi příznivé, mimořádně vysoká insolace (doba slunečního svitu) je vyvážena typickým příjemným větrem maestral, který zmírňuje letní vedra.

Lastovské souostroví

Lastovský archipelag tvoří kromě ostrova Lastovo ještě téměř 50 ostrůvků a útesů. Patří mezi ně např. ostrovy Sušac, Prežba (spojený mostem s ostrovem Lastovo), Makarac, Mrčar, Donji Školji a Vrhovnjaci.

Aktivní dovolená na ostrově Lastovo

Kromě správního střediska Lastovo je na ostrově 6 osad, některé z nich se dostávají do povědomí jako oblíbená letoviska (Zaklopatica, Skrivena Luka).

Obliba ostrova Lastovo v posledních letech vzrůstá také díky rychlému rozvoji vodních sportů, pro něž má Lastovo ideální podmínky (windsurfing, jachting, potápění a sportovní rybolov).

Zajímavosti ostrova Lastovo

Na ostrově Lastovo se díky jeho odlehlosti dochovaly některé zvláštnosti nejen folklórní (lidové kroje, zvyky a slavnosti), ale také gastronomické (skvělé bílé víno maraština).

Dostupnost ostrova Lastovo

Spojení s pevninou obstarává trajektová linka Split – Hvar – Vela Luka (Korčula) – Ubli. Nově byla zavedena sezónní rychlá lodní linka z Dubrovníku.