Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Opuštěný ostrůvek Mrčara u Lastova.

Opuštěný ostrůvek, kde vůbec nikdo není a navíc tam armáda zanechala bunkry, baráky a další objekty.

Ráj pro vyznavače paintballu a simulací vojenských operací. To všechno se dá najít nedaleko dalmatského ostrova Lastovo.

Ostrůvek Mrčara nemůže zatajit svou vojenskou minulost. Teď tu však voják není ani jeden. Toho využil pan Branko Pamelin a založil tu ráj pro dovolenou o samotě. Jezdí sem jachtaři, rybáři, a vyznavači simulací vojenských operací.

„Pokud chcete vidět bunkry, jděte po cestě nahoru a u vojenských baráků doprava. Pořídíte skvělé fotky. Na vrcholu je bunkrů několik. Až se budete vracet, jděte na rozcestí rovně, kde uvidíte pole. To slouží jako jakýsi polygon,“ říká Branko Pamelin.

Není problém obstarat čluny a s nimi ostrov osvobozovat od teroristů. Ale bitevních scénářů je mnoho.

Ať už jde o muže v maskáčích nebo turisty hledající klid, samota jim dovede ukázat drápy. Zásobování jen občas, elektřina ze soláru a vody málo.

„Přes zimu zadržuji dešťovou vodu. Ta je do sprchy a na nádobí. Na splachování mořská. Jakmile dojde, musí se voda objednat a dovézt. Na tomto ostrově je voda problém,“ vysvětluje pan Branko.

Dostat se odsud dá jenom loďkou. Za dvacet minut plavby mezi ostrůvky můžete být v trajektovém přístavu. Samota přitahuje čím dál víc. Více z reportáže ZDE