Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Od května budou létat hydroplány na dalmatské ostrovy

Projekt, který již tři roky plánuje a pokouší se realizovat německá společnost “European Coastal Airlines” (ECA), bude mít, pokud se uskuteční v plné šíři, obrovský vliv jak na cestovní ruch na Jadranu, tak na vyřešení základních problémů života jadranských ostrovanů.

Bude znamenat, že i z nejvzdálenějšího obydleného ostrova, Lastova, lze cestu tam i zpět na pevninu uskutečnit bez problémů v průběhu jediného dne.

Podle posledních zpráv se první lety uskuteční v květnu ze základny v Resniku u Splitu (v západní části obce Kaštely, až téměř u Trogiru), a to na ostrovy Hvar, Korčula a do města Zadaru. Mezi splitským letištěm a základnou hydroplánů v Resniku bude bezplatně jezdit autobus společnosti ECA. Lety by v průměru neměly trvat déle než 10 až 25 minut. Plánuje se v sezóně několik spojů denně do každé destinace.

Společnost ECA původně plánovala vybudovat základnu přímo ve splitském přístavu, ale kvůli příliš velkému provozu ve splitské zátoce nedostala od splitské přístavní správy povolení. Ze stejného důvodu byla zamítnuta i lokalita Matejuška na začátku západního pobřeží. Ani další lokalita – přístaviště Spinut v severním části Splitu nebyla kvůli blízkosti vojenské námořní základny Lora a loděnicím možná. Společnost se nakonec musela spokojit s nabídnutou lokalitou mimo Split – v Resniku. Více informací