Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Novinky pro Chorvatsko 2013.

Dubrovnik  www.velaluka.cz

Dubrovnik www.velaluka.cz

Chystáte se v létě znovu do Chorvatska? Pokud vyrážíte po 1. červenci, pojedete už do členského státu Evropské unie. Co to pro turisty znamená? Například to, že na hranicích ubude čekání, ale ceníky hoteliérů a dopravců zůstanou takové, jaké si je pamatujete z minula.

Po vstupu Chorvatska do Evropské unie se žádné skokové zdražení zboží ani služeb nechystá. Podle Meri Matešić, generální ředitelky Hlavního úřadu Chorvatského turistického sdružení, se turisté bát rozhodně nemusí.

„Od 1. července dojde k režimu volného pohybu osob, zboží a služeb, což naopak znamená, že odpadnou celní poplatky. Ceníky za dálniční mýtné nebo lodní a trajektovou přepravu stále zůstávají na cenách z loňska,“ uvedla Matešić.

Podle údajů Chorvatského statistického úřadu i v hospodářské recesi turisté na oblíbenou destinaci nezapomínají. „Mezi lety 2011 a 2012 se počet turistů přijíždějících do Chorvatska zvýšil o 3,3 %,“ uvedl Klaudio Stojnić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení v Praze.

Novinky po vstupu do EU

Přístupem k EU se Chorvatsko stane součástí jednotného evropského celního prostoru. To znamená, že dnem 1. 7. přestávají platit dosavadní celní předpisy mezi Chorvatskem a členskými státy EU. Na hranicích tedy odpadnou veškeré celní kontroly!

I když celní kontroly mezi členskými státy EU nebudou, hraničním kontrolám se nevyhneme. Občanky a cestovní doklady na hranicích s Chorvatskem bude kontrolovat hraniční policie nadále.

Bezcelně a bez platby DPH z tzv. třetích zemí do Chorvatska smíte přivézt zboží až do hodnoty 300 eur (7749 Kč) na osobu autem, letecky a lodní cestou je to až 430 eur (11 107 Kč) na osobu. Dosud se jedná o částku 1000 kun, což je asi 3394 Kč.

Do Chorvatska stejně jako do ostatních států EU stačí mít jen občanský průkaz. Pokud ale cestujete s dětmi mladšími 15 let, musí mít každé dítě dětský cestovní pas. „Podle nařízení EU z loňského roku musí mít každá osoba svůj cestovní doklad,“ potvrzuje Kateřina Petříčková, tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Poprvé od roku 2009, kdy zkrachoval Sky Europe, můžeme do Dubrovníku dostat i vzdušnou cestou. „Lety na trase Praha – Dubrovnik bude celé léto operovat Travel Service,“ říká Libor Šugárek, výkonný ředitel Vítkovice Tours. Pravidelné linky létají z Prahy do Splitu.

Od 1. 7. musí všichni vlastníci plavidel, která mají status zboží celní unie EU, ale vůči Chorvatsku jsou považována za zahraniční, vyplnit celní deklaraci, zaplatit DPH a clo pro propuštění plavidla do volného pohybu v Chorvatsku. Majitelé plavidel již kotvících v chorvatských vodách jsou povinni tak učinit do 31. 5. 2013. Jestliže do této doby nezaregistrují plavidla do místního registru budou za období od 1. 6. 2013 do 30. 6. 2013 platit DPH v obvyklé výši a případně pokutu.Uvedlo to Velvyslanectví ČR v Záhřebu.

Chorvaté zpřísnili na letošek postihy řidičům. Za takzvanou rozpustilou jízdu, která ohrožuje zdraví, nebo životy ostatních, nyní hrozí až 3 roky vězení. Patří do ní mimo jiné porušení padesátky v obci, předjíždění kolony na nepřehledném místě a jízda pod vlivem alkoholu, opiátů, nebo psychotropních látek.

Chorvaté zdražili mýto během loňského června o 15 procent a letos už nezdražovali. Zdražila ale chorvatská kuna. Z loňské dubnové 3,28 korun za kunu stoupla na 3,40 Kč. Kupříkladu za mýto na trase Záhřeb-Split (181 kun) tak zaplatíte místo 593 Kč celých 615 Kč.

Dálniční známky navíc zdražili Rakušané a změnil se i kurz vůči euru. Zatímco loni začátkem dubna stálo euro 24,50 Kč, dnes stojí 25,80 Kč. Desetidenní rakouskou známku už tak při cestě do Chorvatska nepořídíte za 196 Kč (8 eur) ale za 214 Kč (8,30 eur). Za slovinskou měsíční dálniční známku zaplatíte sice stejných 30 eur jako loni, ale nebude to 735 Kč, nýbrž 774 Kč.