Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Nové přístavy ve střední Dalmácii

Představitelé Splitsko-dalmatské župy si velmi dobře uvědomují, jaky potenciál má jachtařský cestovní ruch a vytvoření podmínek k jeho dalšímu rozvoji.

Přestože župa vykazuje velmi dobré výsledky v tomto segmentu cestovního ruchu, je třeba dále zlepšovat jachtařskou infrastrukturu a zvyšovat kapacitu marin i přístavišť.

Do roku 2018 plánuje investovat do obnovy a výstavby patnácti středodalmatských přístavů celkem 178 milionů kun. Vznikne tak dalších 470 stání pro jachtaře a 350 stání pro komunální potřebu. Investice zahrnují i rozšíření a výstavbu nových přístavišť pro trajektovou přepravu.

V Trogiru bude postaven zcela nový trajektový přístav pro linku Split – Trogir – Drvenik Mali – Drvenik Veli, který se bude nacházet na lokalitě Soline, východně od starého města, na místě bývalých kasáren Seget. Bude tu také obnoveno a rozšířeno staré přístaviště pro místní obyvatele (200 stání). Projekt počítá s vybudováním parkoviště, širokého zázemí a přístupových cest.

Změn se dočká také přístav v Omiši. V jeho východní části bude postavena nová přístavní zeď o délce 270 metrů, kde budou moci v sezóně kotvit jachty. Rovněž tu bude rozšířena silnice a postavena nová pobřežní promenáda.

Nové nábřeží s možností kotvení získá rovněž městečko Rogač na ostrově Šolta. I ve Stomorské se obnoví přístavní zeď s novými stáními pro plavidla a vybuduje se molo o délce 55 pro přistávání trajektů.

Čilý stavební ruch čeká i letoviska na ostrově Hvaru. Ve Starém Gradu, poté, co bylo v loňském roce dokončena nákladná přestavba západního nábřeží, přijde na řadu i severní nábřeží Starigradské zátoky až ke kostelíku sv. Jeronýma (Sv. Jerolim). Nábřeží dlouhé 330 metrů se rozšíří o 3 metry, postaví se nová pobřežní zeď, čtyři mola a přístavní pontony.

Ani Jelsa nezůstane pozadu – na jižní straně přístavu se obnoví 55 metrů dlouhé přístavní molo a pláž z jeho vnější strany. V samotném Hvaru, kde v letní špičce dochází vzhledem k návalu turistů i plavidel k častým kolapsům, se nábřeží prodlouží o 45 metrů směrem k jihu.

Obnovy se dočká i přístav ve Visu na stejnojmenném ostrově, konkrétně jeho jižní část od stávajícího trajektového přístaviště východním směrem. Přístavní zeď v délce 180 metrů se zrekonstruuje a vybaví pro příjem plavidel. Více info ZDE