Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Největší olivový háj v Chorvatsku

Na poloostrově Lun, nejsevernějším výběžku ostrova Pagu, se nachází největší olivový háj v Chorvatsku. Na nepříliš velké ploše 24 hektarů tu roste a dodnes bohatě plodí na 80 000 olivovníků.

Na Lunu rostou plané olivovníky (divlja maslina, olea oleaster), které se tu samy vysemenily. Jedná se o druh, jenž se používal především jako opylovač, protože neměl jiný hospodářský užitek. Plané olivovníky jako běžná součást lesních porostů rodí plody velké jen jako kuličky pepře. Aby dávaly úrodu drahocenných oliv, museli dávní předkové zdejších zemědělců naroubovat na tyto divoce rostoucí stromy ušlechtilou odrůdu “oblicu”.

Museli to však provádět výš než obvykle, aby nově rašící větve neohryzaly volně se pasoucí ovce. Po mnoha staletích se z nich staly monumentální košaté stromy vysoké až 8 metrů. Rostou ve zdejším neúrodném krasu, proplétají se s kamenem a bojují s nepřízní osudu. Formoval je jak člověk, tak příroda.

Díky složitým klimatickým podmínkám, hlavně silnému větru zvanému bura, jsou silné kmeny se staletým reliéfem pokrouceny do bizarních, takřka neuvěřitelných tvarů. O tom, co všechno mohou olivovníky připomínat a jak poeticky mohou působit, svědčí fotogalerie: Lunjske masline. Více informací