Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Na Lastovu sklízejí ovoce

Dalmatské ostrovy oplývají sladkým voňavým ovocem. Kromě mandarinek a melounů tam najdeme i plody, které u nás skoro neznáme.

Fíky padají z keřů na chodníky, smějí se na vás granátová jablka a rodí také strom zvaný rogač, který dává sladké plody, podle jejichž tvaru získal název.

„Pojďte za mnou do sklepa, dostanete kilo lusků rogače,“ říká Darinka Krnčević, která prodává hned naproti v obchodě místního družstva Přátelé Lastova. Rogač je košatý strom, který nepravidelně rodí tmavé asi 20 centimentrů dlouhé lusky. Na mnoha místech padají prostě na cestu a nikdo si jich ani nevšimne.

K jídlu nebo do rakije

Ostrované vědí, kde strom roste a chodí lusky sbírat. Dají se jíst jen tak anebo se z nich dělá sladká rakije. Tu prodává právě Darinka Krnčević.

„Rogač je strom, který roste divoce na mnoha místech na ostrově. Může být i zahradní, kultivovaný. Ve skutečnosti je to ovoce. Rodí čokoládově zbarvené dlouhé plody, které vypadají jako lusky. Na Lastovu z něj děláme jednak rakiji a likéry, které mají silnou sladkou aromatickou chuť. V obchodě také můžete koupit mouku. Ta je výborná do koláčů.“

Rakiji z rogače mají i v selské restauraci v Podanje nedaleko hlavní vesnice ostrova, Lastova. Paní Stefi Simić ukazuje na dva velké demižony.

„My z rogače děláme jen malé množství rakije. Poslouží skvěle jako aperitiv. Má sladkou chuť a výrazně voní. Všechny rakije, jako například i růžová, se zakládají na pálence z vinných hroznů. Podívejte se za sebe – v demižonech se připravuje další na příští rok. Slunce se o to postará vlastně samo,“ říká mi paní hostinská. Více info ZDE