Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Na kole po dalmatských ostrovach

Opět musím vzdát hold vynálezcům onoho důmyslného způsobu cestování po Jadranu, totiž kombinace plavby mezi ostrovy a ostrovní cykloturistiky. / Ferdinand Peroutka jun.

I proto nemohu souhlasit s názorem Bedřicha Ludvíka, že kolo je “největší objev a zároveň omyl lidstva” (Kolo sální omyl). Vždyť kolo rozpohybovalo člověka, dalo mu jakási pozemská křídla; kam bychom se bez něj hrabali? Kolo na zemi, loď na vodě či letadlo ve vzduchu, to nepochybně jsou (každý ve svém živlu) neméně geniální výtvory, jako panem Ludvíkem výlučně opěvované “obyčejné nohy”. Nemluvím ovšem o hypertrofických miliardách kol automobilů znešvařujících naši planetu, nýbrž jen a jen o prostém cestovním kole šlapacím, čili bicyklu.

Když takovéto kolo koncem 90. let rodinná firma Kukalových (dnes cestovka Geotour) poprvé propojila s elegantními jadranskými lodicemi a nabídla tento unikát turistům, nebyla to pouze lokální česká událost. Škoda, že se v oboru cestovatelství neudělují patenty, poněvadž česká “kololoď” by měla jasné světové prvenství.

Kolo-lodní výpravy se liší od všech ostatních i otázkou v titulku: kolo? Loď? O tom, zda v ten či onen den zvolím ten či onen druh pohybu, zda budu šplhat s kolem po horských silničkách, sjíždět asfaltky na pobřeží, nebo se houpat na vlnách z přístavu do přístavu, totiž nerozhoduje žádný průvodce, ale každý sám za sebe. Nabídka tras po ostrovech je pestrá. Ale kudy se vydat a jak moc být aktivní, záleží jenom na vás. A v této svobodě volby byl i jeden z četných půvabů našeho putování po jadranských ostrovech. Více info a fotografie naleznete ZDE