Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

letos na Jadranu

Tak trochu je to každý rok stejné. „Příští rok už do Chorvatska ne,” zní definitivní rozhodnutí. Ale pak přijde čas dovolených a jede se znovu. Takže na co se máte letos při jízdě na Jadran připravit?

Na zúžené dálnice kvůli opravám, na přísnou policii ve všech tranzitních státech, na to, že peněženka bude při návratu prázdná, a letos také na to, že ani v Chorvatsku není každý den nebe bez mráčku, občas vydatně sprchne a že bez svetru budete občas zrána drkotat zuby. Tedy ještě minulý týden to tak u tohoto nádherného moře bylo.

Pro turisty z Karlovarského kraje je nejlepší trasou jet přes Německo, kde zatím ještě nezavedli dálniční známky. V Rakousku už si připravte 13 eur na tunely, 8,50 eura na dálniční známku a na přísné oko místní policie. Dálnice zde opravují stejně jako v Česku, ale s daleko vyšším nasazením. Dělníci jsou prakticky všude.

Ve Slovinsku se můžete dálnici vyhnout. Sice se zdržíte o půlhodinku, ale ušetříte patnáct eur. Známka platí jen sedm dní, a většina řidičů si ji proto musí znovu zakoupit i na zpáteční cestě. Pokud se rozhodnete pro první variantu, pak z Gratzu sjeďte na kótě 226 směrem na Mureck a pak na Lenart. Silnice není nic moc, ale zase to vynahradí krásná krajina. Pozor musíte ale dát ve Ptuji. Tam na vás číhá několik kruhových objezdů, které jsou ne vždy dobře značeny. Vyjedete ale už za slovinskou dálnicí a mastíte to, opět osmdesátkou, leckde i šedesátkou, až k chorvatským hranicím.

Kromě toho, že v této zemi zase zapláče vaše peněženka, na dálnici si připravte minimálně 140 kun (jedna kuna je v přepočtu 3,70 Kč), vy si trochu oddechnete. Jedete bez problémů po skvěle upravené komunikaci.

V Chorvatsku se oproti loňskému roku příliš nezdražilo. Vyplatí se zde natankovat, litr nafty tady stojí 10,80 kuny.

Více info v reportáži Ivany Kalinové