Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Kravaty a jejich původ v Chorvatsku

Ti, pro něž není cena suvenýru problémem, by si mohli vybrat výrobek, který je v Chorvatsku domovem a který je s ním svým původem a názvem nerozlučně spjat, a to kravatu.

A jak vlastně kravata s Chorvatskem souvisí? Její název je odvozen od francouzského jménaCroate – Chorvat. Do Francie, resp. do Paříže se chorvatští vojáci, příslušníci uherské lehké jízdy, dostali v r. 1635 v době třicetileté války. Nadchli obyvatele Paříže svými šátky, které měli ležérně uvázány kolem krku.

Tyto šátky byly z různých materiálů a různých barev a vojáci je nosili jako památku na své milé v Chorvatsku, které jim je darovaly na rozloučenou. Mebyli by to ani Pařížané, kdyby nenapodobili tuto módu “a la Croata” a nenahradili jimi dosud nošené, ale neoblíbené naškrobené límce. A tak byla kravata na světě.

Samozřejmě prošla dlouhým vývojem, měnil se materiál, design, tvar, ale podstata zůstala. Dnes se v Chorvatsku mimo jiné vyrábějí exkluzivní čistě hedvábné kravaty značky CROATA v nádherných decentních barvách, často s motivy spjatými s dějinami Chorvatska (např. se vzorem, který se vyskytuje na antických mozaikách vykopaných na území Chorvatska, na pletencových středověkých ornamentech aj.)

Chorvatsko je tedy domovem kravaty, podobně jako je Francie domovem šampaňského, Švýcarsko ementálu ap. Ve staleté tradici kravat dnes v Chorvatsku pokračuje podnik Potomac, s módní značkouKravata Croata. Nevyrábí však obyčejné kravaty, ale nádherné módní doplňky, které navrhují přední chorvatští designéři a výtvarní umělci, kteří se mimo jiné inspirují chorvatskými uměleckými díly minulosti – mozaikami, ornamenty, plastikami, obrazy a dalšími výtvarnými díly.

Na kravatu jako původní chorvatský artefakt navázali letos chorvatští výtvarní umělci, kteří v Pule zorganizovali jakýsi happening, pozoruhodnou umělecko-mediální instalaci, nazvanou “Kravata kolem arény” nebo jen stručně “Pulská kravata”. Po přípravách, které trvaly dva roky, došlo v polovině října letošního roku k vyvrcholení této show, tj. k ovinutí obrovské kravaty kolem pulského amfiteátru, včetně uvázání uzlu na této obří kravatě.

Již samy parametry svérázné “kravaty” byly úctyhodné: celková délka 917 m, šířka 25 m, uzel měl délku 15 m a šířku 16,5 m. Více info ZDE