Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Klenot Chorvatska Istrie.

Chorvatsko platí za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci Čechů. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vám přiblížíme jednotlivé regiony země, nabídneme tipy na výlety a poradíme s ubytováním. Dnes začínáme poloostrovem Istria.

Istrie je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Nachází se mezi Terstským a Rijeckým zálivem a je rozdělen mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Největšími přístavy na pobřeží jsou Terst v Itálii a Pula v Chorvatsku. Mezi významná města na Istrii patří také Poreč a Rovinj na chorvatském pobřeží.

Rozloha poloostrova je 3 700 km² a jeho povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na severovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem 1 396 m vysoká hora Učka.

Město Pula je pro chorvatskou část Istrie jednoznačně centrem poloostrova. Je to významný dopravní uzel s moderním letištěm, železnicí a samozřejmě přístavem, odkud funguje pravidelné spojení například do nedalekých italských Benátek.

Ale nejde jen o to, Pula je i historický klenot. Jeho historie sahá až do dob Římské říše, takže turisté dodnes ve městě obdivují amfiteátr, Herkulovu bránu nebo tzv. Vítězný oblouk rodiny Sergiů. Velikost i atraktivita města Pula z něj v sezóně dělají i regionální centrum kultury. Každoročně Pula hostí nespočet festivalů, koncertů a výstav. V okolí je možné navštívit také Brijunský národní park nebo velkolepou letní rezidenci někdejšího jugoslávského pohlavára Tita.

Do Puly se lze z okolí snadno dostat, takže není nutné bydlet přímo ve městě. Turisté nejčastěji přebývají jižně od Puly (Veruda, Verudela, Zlatne stijene) nebo na severozápadě od města (Puntižela). Právě na ostrůvku Veruda, který je jen kousek od historického centra Puly, sídlí například česká potápečská základna. Chcete-li si tedy zatraktivnit dovolenou něčím novým, můžete zkusit třeba potápění s českými instruktory. Více info a VIDEO můžete shlédnout ZDE