Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Jen pětina Chorvatů přišla k prvním volbám do Evropského parlamentu

Chorvaté si 14. dubna zvolili své první europoslance. Je jich celkem dvanáct a svých pozic se ujmou po vstupu Chorvatska do EU, k němuž by mělo dojít 1. července.

K hlasovacím urnám se ale dostavila jen asi pětina Chorvatů. Za více než rok budou nicméně volit znovu, skončí totiž mandát Evropského parlamentu.

Očekává se, že Chorvatsko vstoupí do Evropské unie k 1. červenci 2013, bylo tedy na čase rozhodnout o tom, kdo bude jeho občany zastupovat v Evropském parlamentu. Včera proto Chorvaté poprvé volili své europoslance.

Nejvíce jich získala opoziční středopravicová strana HDZ – 33,1 % hlasů jí přineslo šest europoslanců. Vládní sociálně-demokratická strana jich bude mít pět (31,5 %) a jednoho zástupce do Evropského parlamentu vyšle levicová Strana práce. Celkem tedy bude v Evropském parlamentu dvanáct chorvatských politiků

Plnoprávnými členy Parlamentu se ale stanou až po oficiálním přistoupení Chorvatska k EU, prozatím je tam země zastoupena pozorovateli bez možnosti hlasování.

Chorvatský prezident Ivo Josipović před volbami apeloval na občany, aby se dostavili k hlasovacím urnám. „Je to velice důležité nejen ze symbolického hlediska, ale hlavně protože vstupujeme do rozhodovacího procesu Evropské unie,“ řekl. Chorvatské voliče to ale nepřesvědčilo, svůj hlas odevzdalo jen 20,74 % občanů.