Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

“Dubrovnické letní hry”

O uspořádání letního kulturního festivalu v Dubrovníku, perle Jadranu, snily generace dubrovnických patriotů již na přelomu 19. a 20. století.

Vždyť Dubrovník, město zapsané do světového seznamu nejpodivuhodnějšího kulturněhistorických památek, se mohlo pyšnit staletou vynikající kulturní tradicí republiky Ragusy, tedy suverénní Dubrovnické republiky, která dala světu nemálo velkých osobností literatury, divadla a hudby. A samo starobylé město s jedinečnými památkami nabízelo desítky lokalit, jako stvořených pro inscenaci pokladů domácího i světového dramatu, opery, tanečního umění, hudby všech žánrů.

Prvním pokusem o realizaci těchto snů bylo v roce 1933, v rámci programu světového kongresu PEN-klubu, uvedení Dubravky, pastorely od největšího chorvatského renesančního básníka Ivana Gunduliće. Provedení Dubravky v krásném prostředí před Knížecím palácem znamenalo obrovský úspěch a získalo si též sympatie náročného kongresového publika, však nevytvořila žádnou tradici. Doba a okolnosti nebylo pro pokračování v tomto kulturním počinu příznivé, a tak skutečný základ Dubrovnických letních her (Dubrovačke ljetne igre), které letos slaví 65. výročí, byl položen až po druhé světové válce, v roce 1950. Dubrovnické letní hry byly jedním z prvních festivalů v Evropě, který byl již v roce 1956 přijat jako jediný festival za železnou oponou do Evropského sdružení festivalů.

Dubrovnické letní hry se postupně staly největším, nejreprezentativnějším a nejdražším festivalem v Chorvatsku. O jeho velikosti a rozmanitosti svědčí i statistiky z loňského ročníku. Během 47 dnů trvání festivalu proběhlo na 29 lokalitách historického Dubrovníku 143 dramatických, hudebních, operních, baleních, folklorních, filmových a výtvarných programů, v nichž vystoupilo na 2 000 umělců.

Jubilejní 65. Dubrovnické letní hry budou slavnostně zahájeny 10. července před kostelem sv. Blažeje. Přesně v 21 hodin bude na Orlandův sloup vztyčena festivalová vlajka s nápisem “Libertas” (Svoboda, tedy heslo a symbol Dubrovnické republiky) a zazní Hymna svobody (Himna slobodi), kterou napsal Ivan Gundulić v roce 1628. Festival potrvá jako vždy do 25. srpna, kdy bude festivalová vlajka opět stažena. Podrobný program najdete na stránkách: www.dubrovnik-festival.hr.

Celý tématický článek ZDE