Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Do Chorvatska letos vyjede kolem tři čtvrtě milionu Čechů.

Chorvatsko je díky čistému moři, nádherné přírodě a snadné dostupnosti tradiční dovolenkovou destinací českých turistů. I letos se určitě udrží na špičce jejich zájmu o letní dovolenou.

Oproti předchozím rokům ale bude v něčem jiná: Chorvatsko vstoupí 1. července do Evropské unie. Členství poznamená i cestování. Na hranicích s ostatními zeměmi unie skončí celní kontroly.

Zůstanou hraniční kontroly, které budou dohlížet na dodržování zákonů. Na některých hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem ale budou společné, a tak se průjezd urychlí. Ocení to hlavně turisté, kteří se do Chorvatska vydají autem.

„Nebude celnice a mohou si přivézt jídlo, co potřebují, pokud s tím nebudou obchodovat. Proto stoupá zájem o privátní ubytování, i úroveň stoupá. A nemusí mít strach z toho, že je dražší benzin a nafta, nyní jsou na nižší úrovni než u nás,“ vysvětluje Jaroslav Medek z CK Mediteran Travel.

Ani potraviny v obchodech podle něj nahoru nepůjdou. „Ceny potravin zůstanou v podstatě stejné jako u nás. Je jasné, že pršut nebo jejich speciality jsou vždycky dražší, ale co je zajímavé, víno bude v obchodech levnější, protože se musí přizpůsobit cenové relaci Evropské unie,“ doplnil Medek.

Chorvatský autoklub připravil novou službu pro motoristy, kterou využijí na chytrých telefonech. V několika jazycích, zatím ale ne česky, se dozvědí informace o aktuální situaci na silnicích, hraničních přechodech i trajektech. Podívat se budou moci na 150 kamer umístěných na hlavních tazích.  Více info