Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Dálniční známky v Rakousku

Dálniční známky se prodávají u benzínových pump a ve směnárnách v Čechách (v blízkosti hranic) i v Rakousku.

Vzhledem k tomu, že hraniční přechody prakticky přestaly existovat, není tedy možno koupit dálniční známky přímo na hranicích, jako dříve. Nenechávejte nákup známek na poslední chvíli, neboť se může stát, že vámi požadovaný typ známky (především 10-denní) nebude k dostání.

Předem je možno rakouské dálniční známky koupit v některých cestovních kancelářích, např. Autoturist, na pracovištích Ústředního automotoklubu – ÚAMK (www.uamk.cz, pražské ústředí je v Praze 4 , Na Strži 9) a Autoklubu Bohemia Asistance – ABA a na dalších místech. V ÚAMK se prodávají dálniční známky za tyto ceny v Kč (platné od 1.12.2012 do 28.2.2013):

Dálniční známky 2014 – Rakousko
prodej v ÚAMK
Typ dálniční známky Vozidla do celkové max. hmotn. 3,5 t
(v Kč)
*
Motorky
(v Kč)
roční 2 312 920
2-měsíční 694 347
10-denní 248 137

Kromě dálniční známky se platí i některé horské silnice, tunely a mosty. Uvádíme pouze ty placené úseky, které připadají v úvahu pro tranzit do Chorvatska. Uvedená cena mýtného je pro vozidla do celkové max. hmotnosti 3,5 t:

  • na dálnici A 10 Salzburg – Villach: Taurská dálnice s Taurským a Katschbergským tunelem (Tauern AutobahnTauerntunnel a Katschbergtunnel) – 10,00 EUR. Placený úsek se dá objet po kvalitních horských silnicích přes průsmyky Tauernpass a Katchbergpass s minimem km navíc, avšak značným převýšením.
  • na dálnici A 11 Villach – Slovinsko: tunel pod Karavankami (Karawankentunnel) – 6,50 EUR.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels – Graz: Bosrucký tunel (Bosrucktunnel) – 4,50 EUR. Bosruckému tunelu se lze vyhnout menší objížďkou z města Spital am Pyhrn po silnici č.138 přes Pyhrnpass (945 m), Liezen zpět na dálnici.
  • na Pyhrnské dálnici A 9 (Pyhrn Autobahn) Wels – Graz: Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) – 8,00 EUR. Gleinalmskému tunelu se lze vyhnout objížďkou přes Leoben a Bruck an der Mur, vede krásným údolím řeky Mur (84 km).

Aktualita: Ceny pohonných hmot ve Slovinsku a v Rakousku

Informace lze získat také na následujících stránkách:

  • www.oesag.at – ÖSAG (Österreichische Autobahenem und Schnellstrassen-Gesellschaft)
  • www.arbo.at – ARBÖ
  • www.oeamtc.at – ÖAMTC (Österreichischer Automobil-, Motorrad- und Touring Club)

Zdroj:  www.chorvatsko.cz