Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Dalmácie na kolodi

Umíte si představit Chorvatsko takřka bez turistů? Chcete si prodloužit vydařené léto až do října?

Máte rádi hrozny, fíky, granátová jablka nebo mandarinky? Pokud rádi jezdíte na kole a nevadí vám strmé kopce ani občas trochu rozbouřené moře, zvolte v pozdním létě nebo na podzim kololoď!

Tohle poněkud krkolomné slovo v sobě skrývá skvělou kombinaci plavby se šlapáním v sedle bicyklu, a to nejkrásnějšími partiemi Dalmácie, jako ostrovy Brač, Hvar, Korčula, Mljet, Vis, případně poloostrov Pelješac. Loď bude vaší noclehárnou i restaurací, přes den pak na kole objevujete jedinečnou přírodu, historii i kuchyni dalmatských ostrovů nebo přilehlé pevniny.

Nejde přitom o žádné milionářské plavidlo ani o sportovní jachtu, na níž se musí pracovat. Vlny Jadranu budete brázdit s oplachtěnou dřevěnou lodí, jaké po staletí přepravovaly v Dalmácii lidi, zvířata i náklad. A její kapitán bude nejspíš i vaším kuchařem!

Protože hory se zvedají nejen na pobřeží, ale i na přilehlých ostrovech, je nejvhodnější vzít s sebou horské kolo, na němž se dají zdolávat i kamenité makadamy a kozí stezky (singltreky). Ani trekové nebo silniční kolo přitom není k zahození, protože tras je na výběr a všude v ostrovním vnitrozemí se najdou nějaké ty asfaltky, obvykle s minimálním provozem. Více z reportáže