Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Co nabízí centrum Splitu

Centrum Splitu sestává z promenády, starého města a Diokleciánova paláce. Hned vedle je pak městský přístav, který je pro českého suchozemce také zajímavou lokalitou.

Promenáda

Centrem Splitu je palmami a restauracemi lemovaná promenáda zvaná Riva, kterou z jedné strany omývá moře a z druhé strany se tyčí domy starého města a budovy náležící komplexu Diokleciánova paláce. Toto je místo, kde se nejčastěji setkávají místní a korzují turisté se zmrzlinou v ruce. Promenáda prošla v roce 2007 modernizující rekonstrukcí, která sklidila vlnu kritiky za údajné pošramocení původní atmosféry celého místa.

Staré město

Staré město tvoří čtvrť starých kamenných domů protkaná spletí uliček západně od Diokleciánova paláce a východně od poloostrova s vrchem Marjan. Největším prostranstvím starého města ležícím u západního vchodu do paláce je náměstí Narodni trg obehnané domy v benátském stylu, kde se též nachází městská radnice. Na jiném náměstíčku se zde koná rybí trh, který poznáte především po čichu.

Diokleciánuv palác

Palác je největším turistickým magnetem Splitu a byl zařazen roku 1977 mezi památky fondu UNESCO. Jde o nejrozsáhlejší dochovanou stavbu antické architektury, kterou nechal vybudovat jako své působiště římský císař Dioklecián.

Celý komplex je rozsáhlý a rozdělený úzkými uličkami plnými obchodů, kaváren a restaurací. Ve valné většině domů se stále bydlí, v některých se lze i ubytovat.

V centrální části areálu narazíte na náměstíčko s mramorovým ochozem a řadou sloupů tvořícím tzv. peristyl považovaný za nejkrásnější část paláce. Hned vedle je i vysoká věž zvonice, kam lze vystoupat po chatrných schodech a obdivovat město z ptačí perspektivy.

Další chloubou paláce je jeho rozsáhlé sklepení, v jehož veřejné části naleznete krámky se suvenýry.