Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko v EU: Více turistů, levnější jídlo a snížená administrativa

S prvním červencem se má Chorvatsko stát osmadvacátou členskou zemí Evropské unie.

Chorvatská ambasáda v Praze ujišťuje, že růstu cen se obávat nemusíme. “Naopak lze očekávat  snížení cen u některých služeb a zboží,” uvedlo na dotaz deníku Metro velvyslanectví. Zlevnit by měly například potraviny a to kvůli vlivu zvýšené konkurence například polského a italského trhu.

“Na zvýšení cen potravin si v předchozích letech stěžovali zejména turisté s vlastním stravováním,” uvedla Kateřina Petříková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, podle které se vstupem Chorvatska do EU také zjednoduší vstupní podmínky. “Průběh pasových a celních kontrol na hranicích, ať již na silničních trasách či na letiších, tak bude podstatně plynulejší a bez čekání,” dodává Petříčková.

Na plážích bude přeolněno

Negativem tak snad jedině bude, že tamní pláže budou ještě více natřískané. Ambasáda i asociace se totiž shodují, že po vstupu přibude turistů ze zemí EU i z Česka.

Chorvatsko v loňském roce navštívilo přes osm set tisíc českých turistů a země dlouhodbě zůstává jejich hlavní dovolenkovou destinací. “Hlavními lákadly zůstávají krátká dojezdová vzdálenost k moři, stabilní pěkné počasí, kvalitní ubytování a gastronomie, příroda, historické památky a také tradiční pohostinnost místních obyvatel,” vypočítává Kateřina Petříčková. Kvůli velkému množství turistů z Čech také působí během hlavní turistické sezóny v zemi několik českých policistů, kteří drží společné hlídky s jejich chorvatskými kolegy.

Autor: Tomáš Belica  Metro.cz