Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko. Pokyny a doporučení

Chorvatsko je pro Čechy nejlevnější způsob, jak se dostat k moři. Představuje to však vyrazit autem – častokrát přes noc.

Cesta do Chorvatska je nyní díky dálnicím vcelku pohodlná a dá se urazit za dobu kolem deseti hodin.

V červenci Chorvatsko vstupuje do Evropské unie. Tím se ruší veškerá celní omezení mezi Chorvatskem a Českem – už žádné limity (dříve to bylo 10 kg potravin na osobu). V Chorvatsku se nadále bude platit kunami (kuna = 3,4 Kč)

Chorvatsko vstupuje do Evropské unie, není však ještě součástí tzv. schengenského prostoru. Musíte proto mít u sebe platný cestovní doklad (může to být i občanský průkaz). Na některých hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem (Bregana, Macelj a Rupa) budou společné hraniční kontroly. Do Shengenu plánuje Chorvatsko vstoupit v roce 2015.

V Chorvatsku je levnější benzin i nafta, než v Česku. Litr benzinu přijde na v přepočtu 34 Kč, nafty mna 31,70 Kč. Vyplatí se tankovat i cestou, neboť v Rakousku je benzin za 35,30 Kč a nafta za 34,10 Kč. Netankujte benzin na Slovensku (38,10 Kč) a ve Slovinsku (37,80 Kč), nafta je zde však za srovnatelné ceny. V České republice se benzin pohybuje kolem 35,90 Kč a nafta kolem 35,30 Kč).

Cesta do Corvatska vede nejčastěji přes Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb a dále po chorvatské dálnici. Trasa Praha – Mikulov – Wien – Graz -Maribor – Zagreb – Split měří 1100 km a zabere 10 hodin. Trasa přes Maďarsko a Rakousko je zhruba stejně dlouhá (Praha – Mikulov – Wien – Köszeg -Szombathély – Lendava – Zagreb -Split), ale je o dvě hodiny náročnější. Na 12 hodin vyjde i trasa 1200 km přes Maďarsko a Slovensko (Praha – Bratislava – Rajka -Szombathély – Zagreb – Split).

Než se dostanete do Chorvatska, počítejte s poplatky za dálniční známky. V Rakousku vás bude stát 216 Kč (8,3 eura, známka na 10 dnů), za týdenní dálniční známku ve Slovinsku se platí v přepočtu 390 Kč (15 eur). Pokud pojedete přes Slovensko, počítejte s poplatkem 260 Kč (10 eur za desetidenní známku), v Maďarsku zaplatíte za desetidenní povolení 266 Kč (2975 ft).

V Chorvatsku se platí za dálnice. Dohromady musíte na cestu do Chorvatska a zpět počítat s částkou okolo 4000 Kč (benzin, poplatky, známky).

Bojíte se zácpy na dálnici, podívejte se na stránky chorvatského autoklubu HAK, který spustil novou aplikaci Croatia Traffic Info pro chytré telefony. V angličtině či němčině se dozvíte informace o aktuální situaci na silnicích, hraničních přechodech i trajektech.

Dopravní informace můžete v Chorvatsku poslouchat na frekvenci 98,5 MHz.

Od letoška v Chorvatsku platí novela trestního zákona. Ta zavedla pojmy jako zběsilá či bezohledná jízda a řidič může jít až na tři roky do vězení. Stejná sazba vám nově hrozí i při předjíždění kolony vozidel na nepřehledném místě. Ovšem pozor, záleží na policistovi, jak vaši jízdu kvalifikuje. A ještě je třeba dodat – nepodepisujte však nic, čemu byste neporozuměli.

Pokud nebudete chtít zaplatit pokutu, můžete dostat trest odnětí svobody až na dva měsíce. Více info ZDE