Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko po dlouhém vyjednávání vstoupí 1. července do EU.

Chorvatsko po více než desetiletém vyjednávání vstoupí 1. července do EU. Proces trval tak dlouho, protože předešlé rozšíření na EU zapůsobilo jako studená sprcha.

Před více než dvaceti lety uznalo Německo Ze sedmadvaceti členských států Evropské unie uznalo Německo před dvaceti lety nezávislost Chorvatska jako první [Unii v té době tvořilo pouze 12 zemí]. Dokonce tehdy pohrozilo, že tak učiní nezávisle na ostatních, pokud Unie nedojde ke konsenzu. Dnes je Německo mezi posledními státy, ne-li vůbec tím posledním, které mají smlouvu o přijetí Chorvatska do EU ratifikovat.

Není to ani konec love story mezi Německem a Chorvatskem, ani odveta za vyřazení ve čtvrtfinále na Mistrovství světa ve fotbale v roce 1998. Německo stojí v čele zemí skeptických k dalšímu rozšiřování Unie proto, že není spokojeno se situací v některých nově přijatých členských státech EU.

Spolu s Nizozemskem, Dánskem a Finskem se domnívá, že si Unie nemůže z politických důvodů dovolit ustupovat ze základních pravidel fungování EU, tj. respektování právního státu a boje proti korupci a organizovanému zločinu. Výše uvedené státy mají zato, že o dodržování těchto pravidel už nelze dále smlouvat.

Německo dokonce navrhlo, aby Brusel monitoroval všechny státy Unie, staré i nové, a v případě, že nebudou společná pravidla respektovat, na ně uvalil sankce, například jim zamezil přístup k některým fondům. Více info ZDE