Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko nabízí skvělá vína. Všechna nestihne registrovat

Chorvatští vinaři se těší na vstup své země do Evropské unie. Zároveň ale mají obavy. Výměru vinic si už Chorvatsko nebude určovat samo.

Zároveň se otevře trh a vývoz vína se může zvětšit. Vinaři sice mají co nabídnout, ale ne všechny odrůdy stihnou do začátku července registrovat. Jako například známé dalmátské víno plavac mali.

Nejlepší dalmátští vinaři vyvážejí do celého světa a teoreticky by si neměli mít na co stěžovat. Ovšem některým odrůdám v Evropské unii stále chybí registrace.

„Na severu Chorvatska, ve Slavonii, jsou s Graševinou poměrně daleko, stejně jako Istrie s Malvazijí. Horší je to ve střední a jižní Dalmácii,“ říká zástupce vinařů z Visu.

„Je nutné se lépe sdružit. Umíme to třeba na výstavách. Musíme to udělat i pro účely EU,“ říká Jeri Matulić z vinařství Stina v Bolu na Brači.

„Já s těmi skeptiky nesouhlasím. To se podaří,“ říká průvodce se sklenicí odrůdy plavac mali – temným červeným vínem – v ruce. A ukazuje na barikový sud, ve kterém víno leželo a na němž je napsáno Slavonija: „Vidíte, my levně vyvezeme slavonský dub a pak z něj z Francie kupujeme nejdražší sudy na světě. I tak funguje Evropa,“ dodává průvodce. Více info