Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko na vzestupu

Evropská komise ve své prognóze hospodářského vývoje zveřejněné 5. listopadu výrazně snížila odhad růstu slovinského HDP.

Slovinsko bude v roce 2015 podle odhadů nejpomaleji rostoucí ekonomikou EU, píše Dnevnik.

Hrubý domácí produkt klesne letos podle odhadů o 2,7 % a v příštím roce o 1 %. Ještě hůře je na tom Kypr, který letos očekává pokles o 8,7 % a v roce 2014 o 3,7 %.

Za slabým výkonem slovinské ekonomiky stojí především otřesy v bankovním sektoru. Finanční pomoc, kterou bude muset vláda bankám poskytnout, se spolu s nízkou domácí spotřebou bezpochyby projeví ve státním rozpočtu. Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn nicméně navzdory negativním prognózám úsilí Slovinska ocenil a dodal, že země nebude muset žádat v této oblasti o evropskou pomoc.

„Unie už Chorvatsku nevěří,“ píše záhřebský deník Jutarnji list, podle nějž „z prognózy Evropské komise vyplývá, že by Chorvatsko mohlo v příštím roce opustit skupinu zemí v recesi“. Zároveň ale bude vykazovat nejnižší míru růstu v EU, „symbolických 0,5 %“.

Růst se dá spolu s poklesem nezaměstnanosti očekávat nejdříve v roce 2015. K největším slabinám Chorvatska patří podle Komise nedostatek soukromých investic, slabá konkurenceschopnost chorvatských vývozců, pokles spotřeby domácností a zadluženost bank. Podle Bruselu by zvýšení zahraničních investic mohla napomoci pružnější legislativa a lepší využívání evropských fondů. Více