Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatsko mění sazby DPH, od příštího roku tam zdraží potraviny a zlevní ubytování

Zdroj:  www.rozhlas.cz

Registrační pokladny v Chorvatsku budou přímo napojené na daňové úřady, a to už od příštího roku. Rozhodl o tom chorvatský ministr financí Slavko Linič. Zvýší se také DPH u potravin, zatímco některé služby by naopak měly být levnější.

Chorvatsko upravuje sazby DPH kvůli tomu, aby se vešlo do pásem stanovených Evropskou unií, kam vstoupí nejspíš 1. července příštího roku.

Změny se projeví v obou směrech. V pohostinství a cestovním ruchu klesne daň z 25 na 10 procent, což by mohlo výrazně zlevnit třeba ubytovací služby.

Naopak již tak vysoké ceny základních potravin ještě víc vzrostou. Chléb nebo mléko se totiž posunou z nulové sazby do pětiprocentní. Levnější by pak měly být mouka, olej či dětské potraviny, o tom se však ještě povedou politická jednání.

Od propojení registračních pokladen s daňovými úřady si vláda slibuje příjem pro státní kasu ve výši 130 milionů eur při nákladech necelých šesti milionů. Bude k tomu potřeba jen mírná úprava softwaru pokladny.

Jak třeba zjistila televize Al-Džazíra, dnes chorvatské kavárny deklarují naprosto minimální příjmy v hotovosti, protože dosud se registrují jen platby přes karty.

Pokladnami proti šedé ekonomice 

Průměrná kavárna tak paradoxně vykazuje zisk 12 eur denně, obchody 13 a taxikáři jen 8 eur. Je tedy jasné, že provozovatelé nepřiznávají státu vše, co vydělají.

Obchodníci se pochopitelně změnám brání a tvrdí, že je úprava pokladen bude stát další peníze. Ministr financí Linič jim ovšem vzkázal, že kdo nemá 4000 kun, což je asi 12 tisíc korun, na registrační pokladnu, tak není podnikatel, ale sociální případ. Více info