Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Chorvatská vláda hledá investora pro letovisko Brijuni

Chorvatská vláda hledá soukromého investora, který by oživil někdejší slávu největšího ze čtrnácti ostrovů Brioni na Jadranu. Ostrov Velký Brion, který byl oblíbeným místem odpočinku jugoslávského komunistického vůdce Josipa Broze Tita, by se měl po letech znovu stát vyhledávaným turistickým letoviskem.

Koncesi na jeho využití chce chorvatská vláda podle ministra turistiky Darka Lorencina prodat za 200 až 300 milionů eur (až 8,3 miliardy Kč).

“Chceme vytvořit bezprecedentní turistický produkt podle zcela nového konceptu, který spojí turistiku s ochranou životního prostředí, historií a mořem,” řekl ministr Lorencin, jehož citovala italská agentura ANSA. Vláda podle něj doufá, že nového investora najde do letošního podzimu. “Totální modernizace” podle ministra čeká celou infrastrukturu, která strádá podfinancováním už třicet let.

Brionské ostrovy, které leží nedaleko Istrijského poloostrova, přivedl koncem 19. století k rozkvětu rakouský průmyslník Franz Kupelwieser, mimo jiné ředitel vítkovických oceláren. Už před první světovou válkou se ostrovy staly oblíbeným místem pobytu evropské smetánky a jedním z nejluxusnějších letovisek na Jadranu.

Po druhé světové válce byly ostrovy obnoveny a staly se Titovou rezidencí. Třicet let byly přístupné jen prezidentovým hostům a světovým celebritám, mezi nimiž nechyběly herečky Gina Lollobrigida, Sophia Lorenová nebo Elizabeth Taylorová. Po rozpadu Jugoslávie doprovázeném krvavými válkami se ostrovy znovu otevřely turistům. Více