Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Novinky z ostrova Korčula

Češi nechtějí utrácet za cestu do Chorvatska

Čeští turisté zůstávají při výběru zahraniční dovolené věrní Chorvatsku. I když nabídka tuzemských cestovních kanceláří je daleko širší, Češi při výběru dovolené dávají i v roce 2013 stále přednost Jadranskému moři. Oproti minulým létům ale daleko více šetří a častěji než kdy jindy využívají vlastní dopravu oproti té letecké.

Každoročně přijede do Chorvatska přes 600 tisíc českých turistů. Ti, kteří využijí servis cestovní kanceláře, volí nejčastěji osmidenní variantu zájezdu a vlastní dopravu. Za to v sezóně 2013 zaplatí průměrně na jednu osobu lehce přes osm tisíc korun, stejně dlouhý zájezd letecky však vyjde průměrně na 20 668 korun. Češi ovšem jezdí do Chorvatska i autobusem, a to nejraději na 10 dní, v průměru pak jeden turista zaplatí v létě 2013 za takovou dovolenou 9259 Kč.

Vlastní doprava vede, levně do kempu

Pro léto 2013 tvoří nabídku cestovek ze zhruba 85 procent nabídka zájezdů vlastní dopravou. Ze zbylých asi 15 procent mají navrch zájezdy autobusové před leteckými. Data vyplývají ze statistik serveru, který porovnává počty, ceny a kvalitu dovolených v zahraničí pro české turisty Cestolino.cz.

Pro Čechy je také velmi oblíbenou variantou ubytování v kempu. V Chorvatsku jich je přes pět set a nabízejí velmi dobré zázemí za nízké ceny.

Velkou oblíbenost zaznamenalo Chorvatsko u Čechů v roce 2007, kdy se do jadranské země vydalo 669 tisíc českých turistů. Nárůst oproti roku předchozímu byl o 13 procent. Od té doby statistiky opět klesají, ale stále se každý rok vydá do Chorvatska přes 600 tisíc českých turistů. Ti ze 2/3 volí dovolenou individuálně. 1/3 turistů se pak na dovolenou vydá přes cestovní kanceláře.

V loňském roce se cestovní kanceláře obávaly ve spojení se vstupem Chorvatska do EU nárůstu cen, který se promítne do nabídky i letos. Zároveň došlo ke změně DPH, která by měla cenu zájezdů také navýšit. Dle nabídky cestovních kanceláří ovšem žádný výrazný pokles českých turistů v Chorvatsku nehrozí.