Vela Luka – Ostrov Korčula
Facebook
Co je nového ve Vela Luce

Rakouští studenti archeologie navštívili jeskyni Vela Špilja

11 studentů z univerzity v Grazu, Ústavu archeologie se svoji profesorkou Ph.D. Tina Neuhausern navštívilo Velu Spilju a muzeum ve Vela Luce. TZ Vela Luka a Kulturní centrum úspěšně zorganizovali tuto návštěvu a Ph.D. Dinko Radic se setkal se studenty z Rakouska na archeologické památce ve Vela Spilje a v Potirne.

Profesorka Tina Neuhauser uspořádala seminář s názvem “Chorvatské ostrovy.” Nejprve navštívili Vis, z Korčula budou pokračovat na Hvar. Také byli v místě Resnik a v plánu mají návštěvu Saloni.

S rakouskou skupinou studentů archeologie byla také Doris Božić z Varaždinu, která řekla, že dojmy ještě nestačila vstřebat, ale návštěva jeskyně Vela Spila jí velmi potěšila.

“Jeskyně Vindija je nedaleko Varaždinu, kde jsem byla mnohokrát, není chráněná archeologická lokalita a nevyužívá se. Je mi to jako obyvatece Varaždinu líto. Naše profesorka se opravdu snaží, je zastupkyni v Archeologického ústavu v Grazu pro Chorvatsko.

Můj sen je propojení Chorvatska a Rakouska. Určitě bude vše snazší po vstupu Chorvatska do EU. Myslím, že by přijíždělo mnoho studentů archeologie z Rakouska, které má málo archeologických lokalit jaké jsou v Chorvatsku. EU podporuje takové projekty – řekla Doris Božić.”

Podobných návštěv bude více, protože Vela Luka je zajímavá pro globální cestovatelé, kteří nejsou jen pasivními konzumenty levných atrakcí a nabízí možnost výletů napříč dějinami. Archeologické muzeum bylo prostředníkem na cestě mezi Velou Lukou a archeologickým nalezištěm Vela Spilja. S odborným vedením respektovaného archeolog Dinka Radic to byla jedinečná zkušenost. Studenti archeologie z Rakouska a dr.sc.Tina Neuhauser poděkovali za podporu před odchodem na Hvar.

Autor: Dina Cahun

Fotograf: Marija Radovanovic

Vela Špilja

Vela Špilja